08:10 / E Mërkurë, 03 Qershor 2020

7 Zakonet e gjumit që mund të na ndihmojnë të humbim peshë

I ftohti

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Ekspertët rekomandojnë të mbani temperaturën tuaj në dhomën e gjumit rreth 18 ° C (64.4 ° F) gjatë natës për të rritur metabolizmin tuaj. Studimet kanë treguar se një mjedis më i freskët aktivizon qelizat yndyrore, të cilat janë përgjegjëse për termorregullimin. Kur flini në një dhomë të ftohtë ose flini lakuriq, trupi juaj fillon të djegë më shumë energji për të ruajtur nxehtësinë. Kjo është arsyeja pse ju mund ta gjeni veten më të dobët në mëngjes.

 Lëng rrushi

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Lëngu i rrushit ndihmon në djegien e kalorive falë një substance të veçantë të quajtur resveratrol. Kthen yndyrën e keqe të bardhë në yndyrë “beige”. Kur fle, trupi juaj përdor yndyrë “beige” për t’ju mbajtur të ngrohtë. Kështu, të keni një filxhan lëng rrushi përpara se të shkoni në shtrat do t’ju detyrojë të heqni qafe yndyrat e tepërta në vend që ta ruani atë. Merni lëngje të freskëta për të shmangur marrjen e panevojshme të sheqerit.

 Fshihni pajisjet tuaja të menqura  gjatë natës

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Një rutinë e paqëndrueshme nuk është e vetmja gjë që shqetëson prodhimin e melatoninës. Drita e tepërt nga pajisjet tona është një arsye tjetër që nuk mund të flemë siç duhet. Është vërtetuar se drita blu nga telefonat tanë të zgjuar vonon prodhimin e melatoninës. Prandaj, ju duhet më shumë kohë që të bini në gjumë dhe të zgjoheni të lodhur.

Hani një mezë të lehtë proteinike

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Nuk ka asgjë të keqe një mezë para se të shkoni në shtrat nëse e hani atë që duhet . Shikoni për ushqime që janë të pasura me proteina, si kos grek, djathë me pak yndyrë, ose gjalpë kikiriku. Ata do të rrisin normën tuaj metabolike dhe do të ndihmojnë muskujt tuaj të rriten.

Bëni trajnim rezistenc

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Ushtrimi fizik është mënyra më e mirë për të larguar stresin dhe për të rritur metabolizmin tuaj përpara se të shkoni në shtrat. Të dy stërvitjet kardio dhe aerobike janë provuar të jenë efikase, megjithatë trajnimi i rezistencës është ai që ju ndihmon të digjni yndyrën.

Pini çajra bimor

7 Bedtime Habits That Can Help Us Lose Weight

Disa lloje të çajit mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë gjatë natës. Dhe jo, ne nuk po flasim për çajra diete të dyshimta, të cilat ju premtojnë rezultate magjike brenda një nate. Po ata çajra bimorë natyral në të vërtetë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme dhe madje ju bëjnë më të përshtatshëm. Kanella lufton inflamacionin dhe parandalon blozën në mëngjes. Mente zvogëlon oreksin dhe ju ndihmon të shmangni mezet.Dhe kamomili përmirëson tretjen dhe relakson nervat tuaj.

Mos i humb