10:08 / E Hënë, 20 Nëntor 2017 / k.v

A jeni alergjik në antibiotik? Këto janë 6 shenjat

Antibiotikët mund të jenë shpëtimtarë. Por në disa raste të rralla, disa antibiotikë si penicilina mund të shkaktojnë reaksione alergjike në disa njerëz. Kjo për shkak se trupi fillon trajtimin e ilaçeve si patogjenë dhe nis një sulm kundër tyre. Reagimi është ose i menjëhershëm ose i paqëndrueshëm, në varësi të intervalit kohor midis administrimit të ilaçit dhe manifestimit të simptomave.

Nëse shihni ndonjë nga këto shenja, nxitoni mjekët tuaj: Urtikaria ose koshere shfaqen në lëkurë në reagim ndaj ilaçit antibiotik. Këto grumbuj të ngritur në lëkurë mund të shfaqen si të kuqe dhe sjellin reaksione si kruarje.

Angioderma, si koshere, është një reaksion alergjik që shfaqet në lëkurë. Por kosheret ndikojnë në shtresat e sipërme të lëkurës ndërsa angioderma ndikon në shtresat më të thella si dermis, indet nënlëkurore dhe mukozën. Zakonisht ndikon në sytë dhe buzët. Rhinitis ose ethet e sojës është një tjetër simptomë e zakonshme e alergjisë antibiotike. Simptomat e zakonshme përfshijnë rrjedhje hundësh, teshtitje, kollitje dhe lotim, transmeton Indeksonline.

Bronkospazma është kur muskujt e rrugëve të frymëmarrjes fillojnë të shtrëngojnë, duke kufizuar futjen tuaj të ajrit. Një person që përjeton bronkospazma fillon të ketë të pështira, kollitje dhe dhimbje gjoksi.

Anafilaksi ose shoku anafilaktik është një simptomë e rëndë, potencialisht fatale e alergjisë antibiotike. Shtrëngimi në fyt, mbytje, marramendje janë shenjat e një shoku shoku anafilaktik. Në disa raste, njerëzit përjetojnë nekrolizë toksike epidermale, një reagim jashtëzakonisht i ashpër ndaj antibiotikëve. Lëkura dhe mukozat fillojnë të përplasen dhe mund të shfaqen edhe plagë të gjalla./Indeksonline/