08:29 / E Mërkurë, 25 Nëntor 2020 / OSH

A ka folur Biden me Trump që kur janë kryer zgjedhjet? Kjo është përgjigja e presidentit të zgjedhur

Presidenti i zgjedhur Joe Biden  në një intervist për  NBC News, duke këmbëngulur se presidenca e tij nuk do të jetë ‘një mandat i tretë i Obamës’ dhe duke sugjeruar se ai nuk do të ndjekë hetimet penale ndaj Presidentit Donald Trump sapo të marrë detyrën, transmeton IndeksOnline.

Duke folur për drejtuesin e NBC Nightly News Lester Holt në Wilmington, Delaware gjatë të martës, Biden zbuloi gjithashtu se ai nuk ka folur me Presidentin Donald Trump drejtpërdrejt që nga zgjedhjet.

Një ditë pasi Agjencia federale lëshoi ​​një letër që autorizonte kalimin për të ecur përpara, Biden përshkroi përpjekjet e tranzicionit të administratës Trump si ‘të sinqerta’.

” Tashmë po punojnë për aftësinë time për të marrë njoftime të përditshme presidenciale … kështu që unë mendoj se nuk do të qëndrojmë shumë larg kurbës siç mendonim se mund të ishte në të kaluarën.”

‘Disa demokratë duan që hetimet të vazhdojnë kundër Presidentit Trump pasi ai të largohet nga detyra. A e mbështesni atë? ‘ gazetari Holt pyeti Biden, shkruan Daily Mail.

Biden u përgjigj: ‘Unë nuk do të bëj atë që bën ky president dhe do të përdor Departamentin e Drejtësisë si mjetin tim për të këmbëngulur që diçka të ndodhë.’

‘Ka një numër hetimesh që kam lexuar në lidhje me ato në një nivel shtetëror. Nuk mund të bëj asgjë ose nuk mund të bëj asgjë për këtë, ‘shtoi ai