00:59 / E Hënë, 11 Nëntor 2019 / indeksADMonline

A shtojmë vërtetë kile nëse ushqehemi para gjumit?

Të gjithë e kemi dëgjuar të paktën një herë se s’është ide dhe aq e mirë të hash para gjumit. Sipas miteve përveç kileve që thuhet se shtohen më lehtë, ka pasoja në shëndet.

Por ekspertët thonë se ky është thjesht një mit dietash që duhet zhdukur sa më parë. Sipas tyre të hash pak përpara se të flesh nuk e ngadalëson procesin e tretjes pasi tretja nuk kërkon që domosdoshmërisht të jemi zgjuar apo të vetëdijshëm gjatë kohës që trupi ynë e bën këtë proces.

Ajo që duhet të bëjmë është të qëndrojmë të shtrirë drejt, ose gjysmë shtrirë për rreth 15 minuta sapo proçesi i tretjes të përfundojë plotësisht.

Edhe pse regjimi ushqimor është krejtësisht individual dhe ndonjëherë jashtë kontrollit tonë, nuk ka gjasa të shtoni në peshë vetëm sepse hëngrët pak përpara se të flinit, pasi atë energji që morët do ta konsumoni.