23:00 / E Martë, 11 Shkurt 2020 / indeksADMonline

A ushqeheni pas orës 6 pasdite? Ja pasojat që mund t’i pësojë organizmi juaj

Nëse ushqeheni pas orës 6 pasdite, nuk është e shëndetshme për organizmin tuaj.

Ani pse gjithnjë pyetet nëse ushqeheni shëndetshëm, kjo si duket ka pak rëndësi. Sipas studimeve të reja e rëndësishme është të dihet ku ju hani, dhe jo vetëm çfarë hani sa u përket ushqimeve të ndryshme

Kjo mund të varet nga ritmet tona rrethore. Këto cikle 24-orëshe rregullojnë gjithçka, kur ne ndjehemi të përgjumur, kur qelizat tona imunitare janë më aktive, duke bërë të mundur trupin tonë të përgatitet për ngjarje të rregullta – përfshirë ardhjen e ushqimit.

Ato gjithashtu ndihmojnë organet dhe indet tona të ndërrojnë detyrat dhe të rekuperojnë gjatë kohës që kanë më pak të ngjarë të jenë aktive, transmeton Indeksonline.

Sistemi ynë tretës nuk bën përjashtim. Prodhojmë më pak pështymë gjatë natës; stomaku ynë prodhon më pak lëngje tretëse; kontraktimet e zorrëve që lëvizin ushqimin nëpër zorrët tona ngadalësohen; dhe ne jemi më pak të ndjeshëm ndaj insulinës hormonale, e cila ngre glukozën nga qarkullimi i gjakut në mënyrë që të mund të hyjë në qelizat tona dhe të përdoret si lëndë djegëse.

E gjithë kjo ka kuptim: për pjesën më të madhe të historisë njerëzore, ngrënia bëhej gjatë ditës dhe koha e natës ishte për gjumë. Kështu që trupat tanë janë të vendosur të përpunojnë ushqimin në mënyrë më efikase gjatë ditës.

Sidoqoftë, shpikja e dritës elektrike e ka bërë shumë më të lehtë të qëndrojmë vonë dhe të ushqehemi gjatë pas perëndimit të diellit, me pasoja të mundshme negative për shëndetin tonë.

It seems that when it comes to staying healthy, it¿s not only what you eat that matters, but when you eat (file image)

Për shembull, hulumtimet e paraqitura kohët e fundit në një konferencë të Shoqatës Amerikane të Zemrës zbuluan se sa më shumë një grua hëngri pas orës 6, aq më keq ishte shëndeti i saj në zemër, me një rrezik më të madh të presionit të lartë dhe indeksit të masës trupore, dhe kontroll më të dobët afatgjatë të gjakut sheqer, transmeton Indeksonline..

Studime të tjera kanë zbuluar se njerëzit që hanë vonë kanë një rrezik më të madh të mbipeshes dhe diabetit tip 2.

Hulumtimet paraprake sugjerojnë se koha e vaktit mund të jetë gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e njeriut, me studimet që zbulojnë se ata që hanë darkë një orë para gjumit kanë kontroll më të dobët të sheqerit në gjak sesa ata që darkojnë më herët, dhe që dietat dietike që konsumojnë pjesën më të madhe të kalorive të tyre para orës 3 të mëngjesit humbasin 25 përqind më shumë peshë sesa ata që festojnë më vonë./Indeksonline/