23:19 / E Premte, 12 Korrik 2019 / indeksADMonline

Aeroplani i drejtuar për në Australi, detyrohet të bëjë ulje në Hawaii, lëndohen 40 persona

Një fluturim ajror i AirCanada për në Australi u detyrua të lëshohej në vendin e emergjencës në Hawaii, pasi trazirat ekstreme “të papritura” plagosën mbi 30 pasagjerë, duke hedhur disa nga vendet e tyre me forcë të tillë që ata goditën tavanin.

AirCanadaFlight 33, po transportonte rreth 300 udhëtarë nga Vancouver në Sidnei të enjten, kur ndeshi me turbullira të papritura rreth dy orë pas Hawaiit, sipas zëdhënëses së AirCanadaAngelaMah.

Përafërsisht 35 njerëz kanë pësuar lëndime të lehta nga trazirat që tronditën aeroplanin në 36.000 metra në ajër, rreth 600 milje në jugperëndim të Honolulu.

Të paktën nëntë nga këta pasagjerë u dërguan në spitalet e zonës, shumica e lëndimeve që shkonin nga lëndimet në kokë ose në qafë si pasojë e hedhjes nga vendet e tyre në trazirë.

Approximately 35 people sustained minor injuries in the turbulence that shook the plane at 36,000 feet in the air

AeroplaniiBoeing 777-200 u ngrit nga Aeroporti i VancouverIntentional në orën 12:33 dhe u ul në aeroportin ndërkombëtar Daniel K. Inouye në Honolulu rreth orës 6.45

Sipas FlightAware, fluturimi kaloi ishullin, por u kthye pasi goditi qiellin e ndërprerë.

At least nine of those passengers were taken to area hospitals

Deri në kohën kur aeroplani u ul, respondentët e emergjencave ishin në vendin e ngjarjes për të takuar avionin në portë dhe kishin tendencë për 269 pasagjerë dhe 15 anëtarë të ekuipazhit.

Nuk ishte menjëherë e disponueshme se cilat lloje të lëndimeve ishin të qëndrueshme.Disa nga të plagosurit ishin parë duke arritur në Qendrën Mjekësore të Queens.

“Papritur, aeroplani ra. Duhet të ketë rënë rreth 100 metra ose diçka, sepse të gjithë u ngjitëm në tavan. Ishte shumë e frikshme, “tha pasagjeri MichaelBailey në HawaiiNewsNow.

“Tek ulësja para meje, vajza goditi kokën plastike dhe në të vërtetë u këput dhe e theu, dhe maska e oksigjenit zbriti, dhe shumë panik”, shtoi ai.

“Ishte si një skenë nga një film. Ishte me të vërtetë traumatike, “tha një tjetër pasagjer Lachlan Coffe për CTVNews, duke shtuar se ai kishte frikë se avioni do të rrëzonte.

Dy nga të plagosurit përfshinin gratë shtatzëna – një nuk ishte veshur me një rrip sigurie dhe u hodh në ajër.

Të gjithë 269 pasagjerëve iu dha strehim dhe ushqim në Honolulu nga AirCanda dhe i ‘u ofruan mundësi për rifillimin e fluturimit, tha Mah. Kishte edhe 15 anëtarë të ekuipazhit në bord./Indeksonline/