22:06 / E Enjte, 02 Maj 2019 / indeksADMonline

Ahmeti për sulmet në institucionet arsimore: Kontrolli në hyrje të shkollave nuk është zgjidhje

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar pas therjes së nxënësve në Shkollën e Bujqësisë, ku të lënduar mbetën dy persona. Po ashtu edhe dje një mësuese u ther nga një prindër.

Shpend Ahmeti beson që kontrolli në hyrje të shkollave nuk e zgjidh problemin e sulmeve dhe përdorimit të armëve nga nxënësit, transmeton Indeksonline.

Sipas kryetarit të Prishtinës  reformat në strategjinë e Sigurisë në Shkolla janë të domosdoshme në gjithë Kosovës.

Ai tha se do të kërkoj përgjegjësi nga udhëheqësit e mësimdhënësve dhe do të kërkoj angazhim shtes të pedagogëve.

Më poshtë mund të lexoni postimin e plotë të Ahmetit:

Sot isha në emergjencë për herë të dytë brenda pak ditësh. Sot nje nxënës kishte sulmuar tre të tjerë me thikë brenda hapësirave të Shkollës së Bujqësisë pas një zënke.

Dy nxënës me plagë të lehta janë liruar, por njëri nxënës kishte pësuar lëndime më të rënda dhe vetëm falë intervenimit të ekipeve të Qendres së Mjekësisë Urgjente që arriten në vendin e ngjarjes shpejtë, dhe intervenimit të stafit kirurgjik të Qendres Klinike Universitare të Kosovës i shpëtoi më të keqes.

Gjendja e nxënësit është stabile edhe pse në mjekik intenziv. Falenderojmë gjithë stafin mjekësor.

Policia ka arrestuar dorasin dhe presim që organet e rendit ta zbardhin rastin. Përtej kësaj, çfarë e shtyen një të mitur ta rrezikoj jetën e një të mituri tjetër? Çfarë e shtyen për të rrezikuar vite në burg për vetën e probleme për familjen? Çfarë e shtyen një prind ta sulmoj mësuesen duke rrezikuar jetën dhe krejt familjen?

Do të donim të besojmë që zgjidhja është kontrolli në hymje të shkollës apo një detektor metali por përpos problemeve ligjore, me të drejtë kemi drojen që kjo nuk e zgjidh problemin.

Prishtina ka strategjinë për Siguri në Shkollë, por reforma e nevojshme është më e thellë dhe e domosdoshme në krejt Kosovën. Përgjegjësi më e madhe e drejtorëve, angazhim më i madh i mësimdhënësve, pedagogë e psikologë që përcjellin individualisht nxënësit në zhvillimin e tyre dhe i paralajmërojnë zënkat e tilla e deri te angazhimi i komunitetit me policinë nëpër lagje.

Ne do të kërkojmë përgjegjësi nga udhëheqësit e mësimdhënësit, do të kërkojmë angazhimin e pedagogëve shtesë e deri te diskutimet me komunitetin për masat e sigurisë. Pedagogjia nuk është vetëm ligjerim e notim por zhvillim e monitorim.

Le të jetë ky rasti i fundit, e nxënësit i urojmë shërim të shpejtë. E kaluar qoftë!