14:16 / E Mërkurë, 15 Gusht 2018 / indeksADMonline

Ambasada Amerikane reagon pas largimit të prokurorit Blakaj

Ambasada Amerikane e ka quajtur dekurajues lajmin për dorëheqjen e prokurorit, Elez Blakaj. Me një njoftim publik, Ambasada e SHBA-ve në Prishtinë thotë se ai punonte në çështje të rëndësishme hetimi.

“Është veçanarisht dekurajuese për të dëgjuar lajmin e dorëheqjes së prokurorit të posaçëm, Elez Blakaj. Ai po punonte në çështje të rëndësishme hetimi.

I njëjti ishte mbështetur edhe nga qeveria e SHBA-së për të studjuar atje, ku diplomoi, dhe hetoi raste të rëndësishme në Kosovë. Kosova duhet të provojë angazhimin e saj për rendin e ligjin duke mbështetur prokurorët” thuhet në reagimin e Ambasadës Amerikane./Indeksonline/