23:41 / E Diele, 24 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Anceloti zbulon arsyen pse u largua nga Real Madridi

Në vitin 2014 Carlo Anceloti riktheu titullin e Cahmpions Leagues në Santiagio Bernabeu pas 12 vitesh, shkruan indeksonline.

Ai qëndroi për dy vite te gjigantët spanjoll dhe më pas u largua për të marrë drejtimin e Real Madridit.

Italiani në librin e tij tregon arsyen pse u largua nga klubi më i trofeshëm në botë.

“Gjërat po shkonin mirë, por kishte dy probleme të mëdha … E para u shkaktua nga statistikat e UEFA-s që” zbuloi” se ekipi nuk kishte shumë orë trajnimi si klube të tjera evropiane. Ne kishim fituar 22 ndeshje në një rresht, prandaj duhej të bënim diçka të drejtë … Por ne humbëm vetëm kur erdhën statistikat dhe klubi tha: “Ne duhet të punojmë më shumë”. Mendova ndryshe, “thotë ai. “Lojtarët duhej të pushonin, kemi pasur një muaj me lëndime dhe lodhje që ishte thelbësore për të humbur Ligën. Statistikat ishin një shenjë se Madridi kishte më shumë besim në numra sesa në punën time … “.

Pastaj ai shpjegon problemin e dytë. “CEO më ​​tha se presidenti donte të fliste me mua. Kur shkova në zyrën e tij, ai më tha se Bale e kishte thirrur atë. E kisha zëvendësuar atë më 4 janar (në 2-1 në fitorën 2-1 në Mestalla). Agjenti i Bale ishte ankuar sepse Gareth donte të luante në qendër. Presidenti më tha se çfarë do të bëja dhe kjo ishte përgjigjja ime: “Asgjë”. Nuk mund ta ndryshoja sistemin në mes të sezonit. Që atëherë, marrëdhëniet me presidentin nuk kanë qenë kurrë të njëjta”. /IndeksOnline/