08:13 / E Diele, 05 Maj 2019 / indeksADMonline

Arbëreshët vizitojnë kompleksin memorial në Prekaz

Në kuadër të Ditëve të Diasporës, që po organizohen nga Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, grupi i arbëreshëve nesër, më 5 maj, do ta vizitojë katedralen “Nënë Tereza”, Bashkësinë Islame, më pas do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, si dhe vizitë te kompleksi memorial në Prekaz.

Data: 5 maj

Koha:

10:00 – 11:00 – Vizitë në katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë;

11:30 – 12:30 – Vizitë në Bashkësinë Islame të Kosovës;

13:00 – 14:00 – Dreka;

15:00 – Takim me Kryetarin e Komunës së Skenderajt dhe vizitë në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz;

18:00 – Vizitë te varri i Presidentit Ibrahim Rugova dhe te Rezidenca e Presidentit Ibrahim Rugova;

20:00 – Darka nga Zv. kryeministri/Ministri z. Dardan Gashi dhe ndarja e dhuratave protokollare për arbëreshët;