15:08 / E Enjte, 20 Shkurt 2020

Arsyet pse duhet të zëvendësoni orizin e bardhë me atë kaf

I pasur me vitamina dhe fibra B, është një aleat i shkëlqyeshëm në uljen e yndyrës së barkut. Pse të mos rimendoni njërën nga pjatat kryesore të jetës së përditshme, siç është orizi, dhe të kaloni nga versioni tradicional në versionin kaf?

Ky shkëmbim mund të jetë përgjegjës për përfitime të shumta, duke filluar nga ulja e yndyrës së barkut deri te kontrollimi i diabetit. Dallimi kryesor midis orizit të bardhë dhe kafesë është në përmbajtjen e fibrave. Integrali është pothuajse dyfish.

Përveç promovimit të sistemit të tretjes, fibra ndihmon për të ngadalësuar thithjen e glukozës dhe lipideve nga trupi, duke promovuar një ndjenjë më të gjatë të ngopjes dhe parandalimin e akumulimit të yndyrës së barkut.

Me përfshirjen e orizit kaf në baza ditore, qelizat yndyrore bëhen më të rralla, sepse trupi thith më pak glukozë dhe lipide. Kjo prish arteriet, duke lehtësuar qarkullimin e gjakut.

Sipas një studimi të Shteteve të Bashkuara, konsumatorët e rregullt të orizit kaf kanë më pak të ngjarë të grumbullojnë kile shtesë, 34% më pak rrezik të hipertensionit dhe 27% më pak të ngjarë të rritin perimetrin e belit.

Është një burim i vitaminave. Orizi kafe ka vitamina B dhe minerale. Ka më shumë protein, shkruan noa. Përveç sigurimit të energjisë në trup përmes karbohidrateve, kjo kokërr është ajo që ka përbërjen më të mirë të aminoacideve për metabolizmin. Është një burim i rëndësishëm i fosforit, kaliumit, hekurit dhe vitaminave.

Mos i humb