17:44 / E Diele, 02 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Australi: Dhjetëra shtëpi të djegura gjatë natës, situata është më e mirë sot

Dhjetëra shtëpi u dogjën gjatë zjarreve brenda natës në Australinë juglindore, por rreziku i një stuhie zjarri është më i ulët sot në Uellsin e Ri Jugor dhe rreth kryeqytetit Canberra, thanë zyrtarët.

Kryetari i Bashkisë Begley, Christy McBain tha se dëmtimi në rajon, i cili ndodhet 240 kilometra në jug të Canberra, nuk është vlerësuar ende nga Departamenti i Zjarrit të Uellsit të Ri Jugor.