20:55 / E Diele, 05 Prill 2020

Australianët mund të rrinë të izoluar deri në dimër, ndërsa 2 vite në distancim social

Australianët janë paralajmëruar se mund të izolohen në shtëpitë e tyre deri pas Krishtëlindjes, ndërsa masat për distancimin shoqëror mund të zgjasin për dy vjet, shkruan DailyMail.

Kryeministri Scott Morrison paralajmëroi të premten australianët se mund të presin gjashtë muaj masa të rrepta për distancimin shoqëror pasi shkalla e infeksionit kombëtar ra në nën 10 përqind, transmeton Indeksonline.

Por eksperti i sëmundjes infektive Profesor Peter Peter Collignon tha se natyra sezonale e COVID-19 nënkuptonte se numri i rasteve mund të mos ulet ndjeshëm deri në pranverë.


‘E dini se cili është lajmi i keq? Ne do të duhet të bëjmë shumë nga kjo distancim shoqëror edhe për 18 muaj deri në dy vjet, ‘tha për News.com.au profesori Collignon, nga Universiteti Kombëtar Australian.

 ‘Ky virus nuk do të shkojë askund së shpejti. Do të kemi një rikthim në pranverën e ardhshme, sepse ka më pak transmetim të viruseve gjatë verës.

Rreth 35 kompani dhe institucione në të gjithë botën po garojnë për të zhvilluar një vaksinë për virusin, por ende nuk është e qartë se kur do të jetë gati për përdorim.

“Derisa të marrim një vaksinë që është e sigurt dhe funksionon ose derisa të zbulojmë provat se është e gabuar ose nëse diçka ndryshon rrënjësisht me të dhënat nuk ka asnjë mënyrë sipas mendimit tim ne do të shpëtojmë të gjithë virusin nga Australia,” tha Collignon.

Ai shtoi ndikimin fillestar pozitiv të masave për distancimin shoqëror të qeverisë – përfshirë mbylljen e pubs, kafenetë dhe restorantet – do të thotë se ata do të duhet të qëndrojnë në vend për dy vjet./Indeksonline