14:40 / E Diele, 15 Prill 2018 / indeksADMonline

BanorA�t e Makovcit kA�rkojnA� rritje tA� sigurisA� nA� rrugA�

Banoret e fshatit Makovc kanA� protestuar nA� rrugA�n nA� tA� cilA�n brenda njA� kohe shumA� tA� shkurtA�r janA� shkaktuar aksidente me fatalitet, deri sa kanA� kA�rkuar nga organet kompetente qA� tA� marrin masa pA�r parandalimin e aksidenteve dhe rritjen e sigurisA�.

Arben Krasniqi ka bA�rA� tA� ditur se kjo A�shtA� veA� protesta e parA� duke thA�nA� se nA�se Policia dhe ministri i InfrastrukturA�s, Pal Lekaj, nuk ndA�rmarrin masa nA� njA� afat tA� shkurtA�r, ata do tA� ndA�rmarrin vet diA�ka.

a�?Kjo A�shtA� protesta e parA� sot. Para njA� jave kA�tu ka ndodhur njA� aksident me fatalitet. Para tre muajsh ka ndodhur njA� tjetA�r aksident me fatalitet, qA� la tA� vdekur njA� 5 vjeA�ar. Ju kishim lut qA� tA� marrin masa, sA� pari policinA�, e sA� dyti PalA� Lekajn, ministrin e infrastrukturA�s i cili pinA� A�do natA� e nuk mendon pA�r popull. KA�tu vozisin deri 170-180/h, ka shumA� shumA� aksidente. Sot A�shtA� dita e parA�, mirA�po nA�se nuk ndA�rmarrin diA�ka shumA� shpejt, ne do tA� ndA�rmarrim vet diA�ka qA� A�shtA� e jashtA�ligjshme. Duhet tA� ndA�rmarrim vet diA�ka sepse nuk A�shtA� normale. Krejt kemi fA�mijA� dhe shumA� shpejt vozisin kA�ndeja�?, tha ai.

Riad Krasniqi, kryetar i shkollA�s fillore “Ganimete TA�rbeshi”, kujtoi shokun e tij qA� kishte humbur jetA�n nA� njA� aksident, qA� sipas tij, kishte ndodhur pA�r shkak tA� pakujdesisA� sA� vozitA�sit, deri sa bA�ri apel qA� tA� rritet siguria nA� atA� zonA�.

a�?Ai djali qA� ka vdekur kA�tu, e kam konsideruar sikur njA� vA�lla timin. Kam derdhur shumA� lot dhe nuk ka kurrA�farA� pA�rgjegjA�sie kA�tu. Shpend Ahmetit qytetarA�t ia kanA� dhA�nA� votA�n. Ai i A�on fA�mijA�t e vet me xhipa e me roje nA� shkolla. E na? Na qetu qe me dalA� jena tA� rrezikuar me na shkelA� ndonjA� kerr. UnA� kam vA�lla tA� vogA�l, janA� edhe tA� mA�dhenjtA� tA� rrezikuar e lA�re ma fA�mijA�ta�?, u shpreh Krasniqi.

NdA�rsa Jeton Krasniqi, njA�ri nga protestuesit, tha se Policia ka filluar tA� frekuentojA� kA�tA� zonA� qe dy ditA�, vetA�m pasi qA� ka ndodhur njA� aksident. Ai rrA�feu se si para dy javA�sh njA� person kishte mbetur i vdekur nA� vend pasi qA� kishte goditur dhe rrA�zuar edhe murin e oborrit tA� tij.

a�?Kjo ka ndodhA� tA� shtunA�n e kaluar para dy javA�sh, kur para 5 minutash kemi dalA� prej kA�tu. Dhe ka ardhA� kA�tu kerri dhe ka goditur. ShpejtA�sia ka qenA� jashtA�zakonisht e madhe, afA�r 200 orA� qysh policia na ka tregu. Dhe e shihni edhe vet sikur tA�rmet A�shtA� bA�, krejt i ka rrA�zuar, me blloka me krejta�?, tregoi ai.

PA�rndryshe ai tha se mungesa e policisA� A�shtA� vA�rejtur pA�r njA� kohA� shumA� tA� gjatA�.

a�?Policia kA�tA� rrugA� pothuajse hiA� fare nuk e kontrollojnA�. BanorA�t qA� janA� jashtA� Makovcit vijnA� vozitin pA�r Gjilan jashtA�zakonisht shpejt. Patrolla nuk ka. FA�mijA�t nuk mund ta��i lA�mA� vet hiA�, nA� asnjA� minutA� as nA� autobus e as nA� shkollA�. Nonstop duhet me pA�rcjellje. PunA�n duhet lA�nA� nA� gjysmA� pA�r me e A�u fA�mijA�n nA� shkollA�, duhet me shku me e marr sepse asnjA� kerr pothuajse nA�n 100 nuk vozitA�a�?, tha ai.

Rruga nA� Makovc frekuentohet edhe nga qytetarA� tA� cilA�t marrin rrugA�n pA�r Gjilan, dhe sipas banorA�ve, shoferA�t shpeshherA� dinA� tA� mos jenA� tA� kujdesshA�m edhe pse vozisin nA� njA� zonA� tA� banuar.