13:52 / E Premte, 18 Tetor 2019

Barcelona propozon datën kur mund të luhet “El Clasico”

Federata Spanjolle mori vendimin për shtyerjen e derbit më të madh në planet, ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit.

Iu dhanë afat deri më 21 tetor, që ta caktojnë datën e ardhshme, ose do u caktohet automatikisht, transmeton Indeksonline.

Pas kësaj, klubi i Barcelonës ka dalë me një komunikatë në të cilën e shpjegon situatën momentale:

“Në dritën e shtyrjes së lojës kundër Real Madridit, të dekretuar nga Komiteti i Konkurrencës i Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF), FC Barcelona deklaron:

– Të enjten klubi njoftoi Komitetin e Konkurrencës së Federatës së Futbollit Spanjoll (RFEF) për vendimin e tij për të thënë jo për të luajtur ndeshjen në stadiumin “Santiago Bernabéu”, siç propozohet nga Liga e Futbollit Spanjoll (LFP).

– Dëshira e klubit ishte që të luaja Clásico në Camp Nou më 26, data dhe ora e dakorduar më parë dhe komiteti u informua me shkrim për këtë.

– Klubi ka besimin maksimal në qëndrimin qytetar dhe paqësor të anëtarëve dhe tifozëve të tij, të cilët gjithmonë shprehen në mënyrë shembullore në Camp Nou.

– Sidoqoftë, pasi të ketë marrë vendimin e Komitetit të Konkurrencës RFEF për të shtyrë ndeshjen, duke përmendur “rrethana të jashtëzakonshme” dhe duke pasur parasysh që u takon klubeve të bien dakord për një datë të re për ndeshjen para të së hënës, klubi do të propozojë 18 dhjetorin” – thuhet në komunikatën e ekipit/Indeksonline/