20:27 / E Mërkurë, 16 Tetor 2019

BBC zbulon 100 emrat e femrave më inspiruese në të gjithë botën për vitin 2019

BBC ka zbuluar listën e 100 femrave më frymëzuese dhe me ndikim në botë gjatë vitit 2019.

Lista është përqendruar në pyetjen: Si do të dukej e ardhmja nëse do të drejtohej nga gratë?

Ajo përmban një shumëllojshmëri të grave nga bota e aktivizimit, sportit, argëtimit, gazetarisë dhe shkencës, përfshirë këtu edhe aktivisten e ndryshimit të klimës, Greta Thunberg, femra më e shpejtë britanike në histori, Dina Asher-Smith dhe kongresmenja e ShBA-së, Alexandria Ocasio-Cortez, transmeton Indeksonline.

Lista e plotë:

 • Adams, balerinë, SH.B.A.
 • Parveena Ahanger, aktiviste për të drejtat e njeriut, nga Kashmiri
 • Piera Aiello, politikane, Itali.
 • Jasmin Akter, kriketer, Britani e Madhe-Bangladesh.
 • Manal AlDowayan, artiste, Arabia Saudite.
 • Kimia Alizadeh, atlete, Irani.
 • Alanoud Alsharekh, aktiviste për të drejtat e grave, Kuvajt.
 • Marwa Al-Sabouni, arkitekte, Siri.
 • Rida Al Tubuly, fushatë për paqe, Libi.
 • Tabata Amaral, kongresmene, Brazil.
 • Yalitza Aparicio, aktore dhe aktiviste për të drejtat e njeriut, Meksikë.
 • Dayna Ash, aktiviste kulturore, Liban.
 • Dina Asher-Smith, atlete, MB.
 • MiMi Aung, menaxhere e projektit në NASA, SH.B.A.
 • Nisha Ayub, aktiviste transgjinore, në Malajzi.
 • Judith Bakirya, fermere, Uganda.
 • Ayah Bdeir, sipërmarrëse, Liban.
 • Dhammananda Bhikkhuni, murge, Tajlandë.
 • Mabel Bianco, mjeke, Argjentinë.
 • Raya Bidshahri, edukatore, Irani.
 • Katie Bouman, shkencëtare, SH.B.A.
 • Sinéad Burke, aktiviste për aftësi të kufizuara, Irlandë.
 • Lisa Campo-Engelstein, bioetikologe, SH.B.A.
 • Scarlett Curtis, shkrimtare UK.
 • Ella Daish, ambientaliste, në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Sharan Dhaliwal, artiste dhe shkrimtare, në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Salwa Eid Naser, atlete, Nigeri-Bahrein.
 • Rana El Kaliouby, pionere e AI, Egjipt.
 • Maria Fernanda Espinosa, Asambleja e Përgjithshme e KB, Ekuador.
 • Lucinda Evans, aktiviste për të drejtat e grave, në Afrikën e Jugut.
 • Motra Gerard Fernandez, murgeshë Katolike Romake, Singapor.
 • Bethany Firth, notare paralimpik, MB.
 • Owl Fisher, aktiviste transgjinor, Islandë.
 • Shelly-Ann Fraser-Pryce, atlete, Xhamajka.
 • Zarifa Ghafari, kryetare bashkie, Afganistan.
 • Jalila Haider, avokate, Pakistan.
 • Tayla Harris, futbolliste dhe boksier, Australi.
 • Hollie, e mbijetuar nga trafikimi seksual, SH.B.A.
 • Huang Wensi, boksiere profesionist, Kinë.
 • Luchita Hurtado, artiste, Venezuela.
 • Yumi Ishikawa, themeluese e peticionit kundër thembra #kutoo, Japoni.
 • Asmaa James, gazetare dhe aktiviste, Sierra Leone.
 • Aranya Johar, poete, Indi.
 • Katrina Johnston-Zimmerman, antropologe, SH.B.A.
 • Gada Kadoda, inxhiniere, Sudan.
 • Amy Karle, bioartiste, SH.B.A.
 • Ahlam Khudr, udhëheqëse protestës, Sudan.
 • Fiona Kolbinger, çikliste, Gjermani.
 • Hiyori Kon, mundëse sumo, Japoni.
 • Aïssata Lam, eksperte e mikrofinancës, Mauritania.
 • Soo Jung Lee, psikologe mjekoligjore, Koreja e Jugut.
 • Fei-Fei Li, pioniere i AI, SH.B.A.
 • Erika Lust, regjisore, Suedi.
 • Lauren Mahon, fushatore për kancerin dhe bashkë-host i podcast You, Me dhe The Big C , UK.
 • Julie Makani, mjeke dhe shkencëtare, Tanzania.
 • Lisa Mandemaker, dizajnere spekulativ, Hollandë.
 • Jamie Margolin, aktiviste për ndryshimin e klimës, SH.B.A.
 • Francia Marquez, ambientaliste, Kolumbi. 
 • Gina Martin, fushatë antikomisare, në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Sarah Martins Da Silva, gjinekologe konsulente dhe obstetër, MB.
 • Raja Meziane, këngëtare, Algjeri.
 • Susmita Mohanty, sipërmarrëse hapësinore, Indi.
 • Benedicte Mundele, sipërmarrëse e ushqimit të freskët, DR Kongo.
 • Subhalakshmi Nandi, ekspert i barazisë gjinore, Indi.
 • Trang Nguyen, konservatore, Vietnam.
 • Van Thi Nguyen, CEO, Vietnam.
 • Natasha Noel, eksperte e yogës, Indi.
 • Alexandria Ocasio-Cortez, kongresmene, SH.B.A.
 • Farida Osman, notare, Egjipt.
 • Ashcharya Peiris, projektuese, Sri Lanka.
 • Danit Peleg, projektuese, Izrael.
 • Vjeshtë Peltier, avokate, Kanada.
 • Swietenia Puspa Lestari, zhytëse dhe ambientaliste, Indonezi.
 • Megan Rapinoe, futbolliste, SH.B.A.
 • Onjali Rauf, shkrimtare, në Mbretërinë e Bashkuar.
 • Charlene Ren, avokate, Kinë.
 • Maria Ressa, gazetare, Filipine.
 • Djamila Ribeiro, shkrimtare dhe aktiviste për barazi, Brazil.
 • Jawahir Roble, gjyqtare, UK-Somali.
 • Najat Saliba, profesore e kimisë, Liban.
 • Nanjira Sambuli, eksperte e barazisë dixhitale, Kenia.
 • Zehra Sayers, shkencëtare, Turqi.
 • Hayfa Sdiri, sipërmarrëse, Tunizi.
 • Noor Shaker, shkencëtare i kompjuterave, Siri.
 • Bonita Sharma, novatore, Nepal.
 • Vandana Shiva, ambientaliste, Indi.
 • Pragati Singh, mjeke, Indi.
 • Lyubov Sobol, aktiviste antikorrupsion, Rusi.
 • Samah Subay, avokat, Jemen.
 • Kalista Sy, skenariste dhe producente, Senegal.
 • Bella Thorne, aktore dhe regjisore, SH.B.A.
 • Veronique Thouvenot, mjeke, Kili.
 • Greta Thunberg, aktiviste për ndryshimin e klimës, Suedi.
 • Paola Villarreal, programues kompjuteri, Meksikë.
 • Ida Vitale, poete, Uruguaji.
 • Pastërtia Wako, trajnere jete, Uganda.
 • Marilyn Waring, ekonomiste dhe ambientaliste, Zelanda e Re.
 • Amy Webb, futuriste, SH.B.A.
 • Sara Wesslin, gazetare, Finlandë.
 • Gina Zurlo, studiuese e fesë, SH.B.A.