15:47 / E Enjte, 14 Mars 2019

Be Happy Restaurant – Ja cili ushqim parandalon dhe trajton Depresionin

Depresioni mund të shkaktojë probleme të gjumit, vështirësi në përqendrim dhe mungesë interesi në aktivitetet që zakonisht që janë të pëlqyeshme si shkak i mungesës së vitaminës D, B3 Niacin dhe Omega 3, në shumë raste kalon edhe në ekstreme, që mund të çojë edhe në vedekje ose vetëvrasje.

Depresioni  prej kohësh trajtohet me ilaçe dhe terapi të ndryshme sidomos B3 Niacin, por në po fillojmë të kuptojmë se rritja e stërvitjes që ne marrim dhe të ushqyerit  e shëndetshëm mund të luajë një rol të rëndësishëm në trajtimin – madje edhe parandalimin – e depresionit

Pra, çfarë ju duhet të hani më shumë, dhe të ju shmangeni, për hirë të disponimit tuaj?

Si ndihmon ushqimi i shëndetshëm?

Ushqimi i shëndetshëm natyrisht rrit shëndetin tonë mendor në mënyra të ndryshme:

Fibrat, vitaminat, dhe proteinat komplekse të gjetura në pemë, percjelle dhe
nga aminoacidet në perime dhe misherat bio, ndihmojnë karburantin e
qelizave tona të sistemit nervorë, regjenerimin e organizmi të. Ushqimet
komplekse lansojnë glukozën ngadalë në sistemin tonë, ndryshe nga
karbohidratet e thjeshta (që gjenden në ushqime me sheqer dhe pije), të cilat krijojnë nivele dhe ulje të energjisë gjatë gjithë ditës. Këto majat dhe vaskat ulin ndjenjat e lumturisë dhe ndikojnë negativisht në mirëqenien tonë psikologjike.

Antioksidantë në fruta dhe perime me ngjyra të ndezura pastrojnë radikalet e lira, eliminojnë stresin oksidativ dhe ulin inflamacionin në tru, permbajnë vitamin e dhe beta karrotene si regjenerues dhe ushqyes për lekurën. Kjo nga ana tjetër rrit ndjeshëm substancat kimike në tru që ngrenë disponimin tonë.

Omega 3 e gjetur në peshqit e yndyrshëm, vaj ulliri dhe vitaminat B Compleks të gjetura në disa perime rrisin prodhimin e kimikateve të lumturisë së trurit dhe janë të njohur për mbrojtjen kunder çmendurise dhe depresionit.

Pro dhe prebiotics gjetur në: kos, djathë, embelsira me permbajtje qumshti dhe produkte të fermentuara të rritur miliona baktereve që jetojnë në zorrë tonë. Këto baktere prodhojnë lajmëtarë kimikë nga barku në tru që ndikojnë në emocionet tona dhe reagimet ndaj situatave stresuese.