11:02 / E Shtunë, 14 Tetor 2017 / indeksADMonline

Beteja e “fundit” për të rimarrë qytetin e Raqqas në Siri

Një zëdhënës i forcave ushtarake të mbështetura nga SHBA-ja në lufën kundër militantëve në Siri, ka thënë se kanë nisur betejën e “fundit” për të zbrapsur grupin terrorist nga qyteti i Raqqas.

Mustafa Bai, zëdhënës i koalicionit të udhëhequr nga Kurdistani, Forcat Demokratike Siriane, ka thënë se ky aksion mund të zgjasë me orë apo muaj.

Forcat Demokratike Siriane (SDF) janë aleancë arabe dhe kurde e dominuar nga ushtarë sirianë kurdistanë.

Beteja në qytetin Raqqa, ka filluar në qershor, me luftime të rrepta dhe sulme ajrore nga forcat e mbështetura nga SHBA-ja./rel