19:49 / E Martë, 22 Tetor 2019 / indeksADMonline

Bilcik: Dialogu Beograd-Prishtinë thelbësor për rrugën e Serbisë drejt BE-së

Raportuesi i ri i Parlamentit Evropian për Serbinë Vladimir Bilcik tha se vendimi i Këshillit Evropian për të mos aprovuar hapjen e bisedimeve të pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore është gabim historik, por ai nuk ndikon direkt në rrugën e Serbisë në BE, aspektet më të rëndësishme të së cilës është dialogu me Kosovën.

“Një vendim i tillë nga Këshilli Evropian është një gabim historik, shpresoj se kemi akoma kohë për ta korrigjuar atë. Është e rëndësishme të dërgoni një sinjal të besueshëm për të gjithë partnerët tanë në rajon, përfshirë Serbinë, se BE është serioze për zgjerimin. Ai vendim i Këshillit nuk ndikon drejtpërdrejt në rrugën e Serbisë në BE, aspektet më të rëndësishme të së cilës janë në dialog, reformat e brendshme, kapitujt 23 dhe 24 dhe kriteret e tjera që duhet të përmbushen, “tha Bilcik për RT Vojvodina.

Ai tha se vendimi i Këshillit Evropian “politikisht nuk ishte një sinjal i mirë për zgjerimin” dhe se ai “shpreson se mund të rishqyrtohej” dhe se BE “do të jetë në gjendje t’i ofrojë Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore një perspektivë të pranimit”.