09:25 / E Shtunë, 04 Korrik 2020 / indeksADMonline

“Blick”: Zvicerania përjeton tmerrin e vërtetë në Kosovë nga i dashuri, e shpëtoi një polic

Një grua zvicerane është grabitur gjatë pushimeve të saj në Kosovë. Fajtori: i dashuri i saj nga Kosova. Por pastaj batica u kthye për viktimën. Një oficer policie ndihmoi gruan e dëshpëruar në nevojë dhe e linte të qëndronte në shtëpinë e tij, shkruan gazeta zvicerane Blick.ch.

Isa F. (emër i ndryshuar) përjetoi tmerrin në Kosovë. Gruaja zvicerane u grabit nga i dashuri i saj në qytetin e Suharekës dhe la në këmbë në mes të rrugës.

Sipas kësaj, burri që vjen nga qyteti i Vushtrrisë, zviceranes ia kishte marrë një Samsung S8 dhe iPhone 8, 3,000 franga dhe pasaportën e saj të martën pasdite. Pastaj, ai u nis me BMW-në e tij të hirtë dhe la gruan e dëshpëruar zvicerane duke qëndruar në rrugë.

Polici shpëton gruan zvicerane në nevojë

Sipas gazetës, gruaja më parë e kishte lënë të takohej me të. Sidoqoftë, vushtrriasi nuk dukej se kishte qëllime romantike. Në vend të kësaj, ai u shfaq me një burrë tjetër në vendin e rënë dakord dhe graniti zviceranen.

Gruaja e frikësuar më pas shkoi në polici. Aty ajo e përshkroi gjendjen e saj te oficeri i policisë Blerim Kuqi. Për shkak se ajo nuk dinte ku të shkonte pa dokumente dhe para, polici i ofroi strehë asaj në shtëpinë e tij.

Kapet kryesi

Derisa zvicerania u strehua te Kuqi dhe familja e tij, polici, së bashku me kolegët e tij në Mitrovicë, kontrolluan për dy burrat. I dashuri i saj u arrestua më vonë në qytetin e tij të lindjes, Vushtrri. Bashkëpunëtori i tij gjithashtu u kap. Ai ishte gati të kalonte kufirin.

Blerim Kuqi e ndihmoi gruan të merrte një pasaportë të re dhe të udhëtonte përsëri në shtëpi.

Telefonat celularë të vjedhur u siguruan nga hajdutët dhe iu dorëzuan pronares. Ambasada i dha asaj një pasaportë të re, shkruan gazeta. Ajo ishte në gjendje të shkonte në shtëpi të mërkurën.