17:05 / E Shtunë, 09 Dhjetor 2023 / MSH

Blinken diskuton krizën e Gazës me presidentin e Kryqit të Kuq dhe diplomatë të Lindjes së Mesme

Sekretari i Shtetit i SHBA ,Antony Blinken thirri Presidenten e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) Mirjana Spoljaric Egger dhe disa diplomatë të lartë të Lindjes së Mesme të premten për të diskutuar krizën e vazhdueshme humanitare në Gaza.

Siç ka raportuar CNN, SHBA-të janë përballur me kritika për bllokimin e një rezolute të OKB-së që kërkonte një armëpushim në Gaza.

SHBA ka rritur presionin ndaj Izraelit për të bërë më shumë për të mbrojtur civilët, por mbetet një aleat vendimtar.

Thirrja e Blinken me Ministrin e Jashtëm saudit Princin Faisal bin Farhan “pohoi urgjencën e adresimit të nevojave humanitare në Gaza, parandalimin e përhapjes së mëtejshme të konfliktit dhe forcimin e stabilitetit rajonal”, sipas një leximi të thirrjes nga Departamenti i Shtetit.