23:39 / E Martë, 04 Tetor 2022 / Andronika

Borrell: BE po shqyrton sanksione të reja kundër Iranit

Bashkimi Evropian kërkon të sanksionojë me “masa kufizuese” vrasjen e Mahsa Aminit dhe reagimin e forcave iraniane të sigurisë ndaj protestave që pasuan, njoftoi të martën kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell.

“Me vendet anëtare, ne do të vazhdojmë të shqyrtojmë të gjitha opsionet që kemi në dispozicion, përfshirë masat kufizuese,” tha ai para përfaqësuesve të Parlamentit Evropian në seancën plenare në Strasburg.

“Mahsa Amini ishte 22-vjeçe. Ajo ishte për vizitë në kryeqytetin e vendit të saj. Policia e arrestoi vetëm për shaminë në kokë dhe më pas përfundoi në spital ku vdiq shpejt”, kujton ai.

“Pas kësaj, pas vdekjes së saj, duhet të them se vrasja e saj, ne pamë një valë zemërimi që u kthye në protesta në të gjithë vendin në Iran”, shtoi ai.

Josep Borrell dënoi reagimin “disproporcional” të forcave të sigurisë. Ajo “shkaktoi humbjen e dhjetëra jetëve dhe arrestime”.

“Në Iran, si kudo tjetër, njerëzit kanë të drejtë të protestojnë në mënyrë paqësore. Është kaq e thjeshtë. Dhe është e qartë se kjo e drejtë nuk është e garantuar”, tha kreu i diplomacisë së BE-së.

Disa shtete anëtare po i bëjnë thirrje BE-së të vendosë sanksione ndaj atyre që janë përgjegjës për represionin. Më 12 prill 2011, BE vendosi sanksione ndaj Iranit për shkak të shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut.

Masa shtesë u shtuan më 23 mars 2012, duke përfshirë një embargo për pajisjet që mund të përdoren për represion të brendshëm dhe për pajisjet që mund të përdoren për të monitoruar ose përgjuar komunikimet e internetit dhe telefonit në rrjetet celulare ose fikse. Këto sanksione janë në fuqi deri në vitin 2023.

Një paketë e re sanksionesh mund të përgatitet për takimin e ministrave të jashtëm të BE-së më 17 tetor. Miratimi i tij kërkon vendim unanim të të gjithë anëtarëve.