13:41 / E Premte, 22 Shtator 2023 / L K

Brenda dy viteve, gjitha kolonitë e bletëve në Zvicër rrezikojnë të vdesin

Studiuesi i bletëve Peter Neumann jep alarmin dhe shpreh shqetësimin e tij serioz. Sipas tij, në dy vitet e ardhshme të gjitha kolonitë e bletëve në Zvicër mund të vdesin.

Krejt kjo si pasojë e dëmeve që po shkaktojnë merimangat.

“Situata e të gjitha kolonive të bletëve në Zvicër është jashtëzakonisht shqetësuese. Marimangat kanë shkaktuar dëme masive dhe nëse nuk ndërmerren masa të gjitha kolonitë e bletëve mund të zhduken brenda një deri në dy vitet e ardhshme” ka thënë studiuesi Neumann./Indeksonline/