14:13 / E Martë, 17 Prill 2018

Busek: Ballkani PerA�ndimor sa mA� shpejt tA� pranohet nA� BE

Ish-zA�vendA�skancelari austriak, Erhard Busek mendon se BE ka nevojA� qA� vendet e Ballkanit PerA�ndimor tA� anA�tarA�sohen sa mA� shpejt nA� bllok.

Busek theksoi se anA�tarA�simi nA� vendet e Ballkanit PerA�ndimor nuk ka alternativA�.

Kjo deklaratA� e politikanit austriak erdhi nA� ditA� kur Komisioni Evropian spublikon Raportin e Progresit pA�r KosovA�n dhe vendet e tjera tA� Ballkanit PerA�ndimor qA� synojnA� integrim nA� Bashkimin Evropian.

I njohur si Raporti i Progresit, ai pritet tA� pA�rmbajA� shA�nimet kryesore nA� lidhje me pA�rparimet qA� ka shA�nuar Kosova gjatA� periudhA�s njA� vjeA�are, sipas monitorimit qA� i bA�n Komisioni Evropian.