75 Mall Live Search
20:14 / E Hënë, 11 Nëntor 2019 / indeksADMonline

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani dy mandarina në ditë

Mandarinat janë të pasura me bra, vitamina dhe antioksidantë të dobishëm për shëndetin.

Do keni më shumë energji në muajt e ftohtë. Ata sjellin minerale aleate në funksionimin e duhur të sistemit nervor. Ato janë të pasura me kalium dhe magnez. Përveç kësaj, ato sigurojnë vitamina B, përfshirë vitaminën B1, B3, B6 dhe B9, të cilat janë të dobishme për të luftuar lodhjen mendore dhe fizike dhe për të marrë energji.

Të shijshme dhe fruta të sezonit, mandarinat në vjeshtë janë një kurë e vërtetë për shëndetin dhe bukurinë. Ata janë një burim i ushqyesve të vlefshëm që kryejnë një veprim mbrojtës për trupin. Ata sjellin antioksidantë të fuqishëm që kundërshtojnë veprimin e radikalëve të lirë, përgjegjës për plakjen qelizore.

Për më tepër, ato ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes së trupit. Një arsye tjetër e mirë për t’i përfshirë ato në dietë? Mandarina si portokalli dhe varietete të tjera agrumesh sigurojnë pektin, një bër e tretshme që lufton sulme të papritura të urisë.