15:39 / E Enjte, 06 Tetor 2022 / AR

Cila Princeshë rrezikon të humbasë titullin e saj mbretëror?

Princesha Martha Louise, është vajza e vetme e mbretit Harald V dhe mbretëreshës Sonja të Norvegjisë.

Fansat mbretërorë janë ende në tronditje pas vendimit të Mbretëreshës Margaret të Danimarkës për t’i hequr titujt mbretëror katër nipërve të saj. Megjithatë, siç duket, familja mbretërore e Danimarkës nuk është e vetmja që bën ndryshime. Familja mbretërore e Norvegjisë po ndjek hapat e saj.

Thashethemet, ata duan që Princesha Martha Louise e Norvegjisë të humbasë titullin e saj mbretëror. Sipas revistës norvegjeze Se og Hør, mbreti Harald i Norvegjisë po mendon të vazhdojë me këtë ndryshim të madh dhe tashmë ka mbajtur takime të rëndësishme për të zbatuar vendimin e tij.

Në vitin 2019, Princesha Martha njoftoi se do të hiqte dorë nga titulli i saj mbretëror për t’u fokusuar në ato që ajo tha se ishin “projektet e së ardhmes”. Madje, ajo kishte marrë kritika të forta për seminaret që bënte me partnerin e saj Shaman Durek.

Nëna e tre fëmijëve kishte punuar me partnerin e saj në seminaret e Princeshës dhe Shamanit, të cilët premtuan t’i çonin pjesëmarrësit në një udhëtim “zbulimi të vetvetes”. Në atë kohë, Princesha Martha Louisa krijoi një llogari të veçantë në Instagram për punën e saj, duke përdorur titullin mbretëror të princeshës. Duke shkruar në Instagram, Princesha ka shpjeguar: “ Fakti që kam përdorur titullin princeshë e kam thënë edhe më parë se ishte gabim dhe e kuptoj që është provokues. Në fund të fundit, unë dhe familja ime e kemi parë më mirë të bëjmë disa ndryshime”.

Martha Louisa njoftoi fejesën e saj me Durek në maj 2022.

51-vjeçarja, e cila më parë ishte e martuar me Ari Behn, njoftoi në Instagram në maj të vitit 2022 se ishte fejuar me partnerin Durek, duke postuar një foto të tyre së bashku dhe duke treguar unazën e saj të fejesës.

” Jam shumë e lumtur të njoftoj se jam fejuar me Shaman Durek, atë që më bën zemrën të rrahë, ai që më sheh dhe njeh potencialin tim, që më bën të qesh dhe me të cilin mund të jem i pambrojtur.” Ajo ka shkruar në postimin e saj dhe ka vazhduar: “Dashuria na mposht dhe na bën të pjekur. Edhe jam shumë e lumtur që vazhdoj të rritem me këtë burrë të pashëm. Faleminderit të gjithë miqve dhe familjes që na qëndruan pranë. ».

Në shtator, Mbreti Harald tha për dhëndrin e tij të ardhshëm: “ Unë nuk mendoj se ai është ambientuar plotësisht ende, por jemi afër. Njihemi pak nga pak dhe flasim me të, si në një familje. Epo, do të funksionojë. Por unë nuk premtoj se do të zgjidhet nesër. Është përplasja kulturore që po e shohim tani”.