17:46 / E Hënë, 28 Tetor 2019 / indeksADMonline

Cilat ushqime trashin më së shumti dhe cilat dobësojnë?

Patate të skuqura dhe çipsat së bashku me pijet e gazuara mendohet të jenë më përgjegjësit për trashjen.

Ky është përfundimi i studiuesve nga Universiteti i Harvardit bazuar në analizat e bëra gjatë 20 vjetëve.

Nga ana tjetër, nëse hamë ushqime që janë të pasura me celulozë së bashku me kos, atëherë humbim peshë.

Ekspertët sugjerojnë që nëse hamë shumë ushqime të shëndetshme, do të hamë ushqime më pak jo të shëndetshme.

Gjithashtu, ushqimet e pasura me celulozë na japin një ndjenjë të ngopjes, ndërsa patatet e skuqura, ëmbëlsirat ose sodat shijen më mirë, por shumë shpejt jemi përsëri të uritur.

Nuk ka dyshim se njerëzit që pinë kos bëjnë shumë për të mbajtur peshën normale. Gjithashtu, njerëzit që hanë më shëndetshëm, nëse nuk pinë duhan dhe nëse flenë mesatarisht 7-8 orë gjatë natës, kanë shumë më tepër energji dhe ushtrojnë shumë më shumë fizikisht.

Studiuesit analizuan 120.877 burra dhe gra në SHBA, të cilët kishin një peshë trupore nominale dhe i ndanë në tre grupe. Mesatarisht, ata fituan 1.5 kg çdo 4 vjet, që ishte rreth 7.5 kg mbi 20 vjet dhe ishin në rrezik të rritur nga sëmundjet e zemrës, diabeti dhe kanceri.

Studimi u përqendrua në mënyrë të veçantë në marrëdhëniet e shtimit në peshë dhe konsumit të llojeve të caktuara të ushqimeve te gratë.

Është konstatuar se të gjitha llojet e patateve, veçanërisht çipsat dhe patatet e skuqura çojnë në shtim peshe, por edhe që mishi i kuq, produktet e mishit, ëmbëlsirat dhe lëngjet e frutave me sheqer kanë të njëjtin efekt.

Perimet, frutat, jogurti dhe frutat e arrave – janë dëshmuar të jenë më të efektshmet në ruajtjen e peshës optimale.