12:25 / E Martë, 04 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Çfarë i shkaktojnë trurit, pijet e gazuara dhe çipsat?

Dëshira që të konsumoni sa më shumë çipsa dhe pije të gazuara tregojnë që në zorrën tuaj jetojnë diku rreth 100 trilionë bakterie, që i tregojnë trurit tuaj se çfarë të hani.

Kjo është ajo që shkencëtarët na tregojnë, duke na informuar se kjo quhet boshti “zorrë-tru”. Ajo se çfarë hamë ndryshon biokiminë e trupit si edhe ndikon në mënyrën se si ne dukemi, mendojmë dhe ndjejmë, transmeton indeksonline.

Zorrët krijojnë pjesën kryesore të seratoninës e dopaminës që janë hormone përgjegjëse për gjendjen tonë emocionale.

Ushqimet e shpejta e jo të shëndetshme si të tipit çipsave e pijeve të gazuara mund të çojë në lodhje më të shpejtë, si edhe në ankth.

 Po ashtu, siç u cek më sipër, te konsumuari këto ushqime krijojnë përshtypjen e të qenët më të shëndoshë. /indeksonline/