23:57 / E Diele, 05 Prill 2020

Çmenduri/600 persona morën pjesë në ankandin e kuajve në Iowa

Një ankand i Iowa-së tërhoqi afër 600 njerëz nga gjashtë shtete në një ankand kuaj që ai organizoi të enjten, megjithë thirrjet publike që ai të anulonte ngjarjen mes pandemisë koronavirus, shkruan DailyMail, transmeton Indeksonline.

Dhjetëra familje Amish dhe Mennonite nga Misuri, Wisconsin, Michigan, Ohio, Illinois dhe Indiana u tha që kishin mbërritur në ankandin e Ura Gingerich të enjten në mëngjes, sipas Bordit Publik të Shëndetit të Qarkut Wayne.

“Ne shkuam tek ai për të diskutuar mbi rreziqet e mundshme publike për të pasur këtë shitje,” tha Penny Fetters, një anëtar i agjencisë, shpjegoi për KTVO.

Bordi filloi të kontrollonte familjet në ankand rreth orës 6.15 të mëngjesit dhe numëroi afërsisht 488 njerëz të pranishëm. Shfaqja përfshinte marrjen e emrave dhe informacionin e kontaktit të të pranishmëve./Indeksonline