22:21 / E Enjte, 12 Korrik 2018

Çokollata, historia, vlerat dhe mitet e rreme

Shumë mite të rreme në lidhje me çokollatën tani janë vjetruar: nuk është e vërtetë se ajo shkakton puçrra, që dëmton dhëmbët dhe është e dëmshme për shëndetin. Ndërkohë është e vërtetë që na shëndosh, nëse e teprojmë, por përveç kësaj mund ta konsiderojmë një aleat të vërtetë të bukurisë. Me rastin e Ditës Botërore të Çokollatave, më 7 korrik, ne bëjmë një inventar të vlerave të Ushqimit të Zotave.

Para së gjithash një kuriozitet. Arsyeja pse ajo u zgjodh data 7 korrik si Dita Botërore e çokollatës vjen nga fakti se në këtë ditë të vitit 1847 Joseph Fry shpiku dhe filloi të shesë çokollatën që kafshohet: duke i shtuar kakao dhe gjalp, krijoi kështu tabletën e parë. Deri në atë kohë, në fakt, çokollata u konsumua vetëm në formë të lëngshme ose më së shumti në ëmbëlsira të vogla. Çokollata ishte një ritual i çmuar dhe shumë i dashur sidomos në mesin e familjeve fisnike, të cilët i përdornin pasi përfundonin vaktin e tyre: përveçse kishte shije të mirë, pasi u mor si pije, ajo kishte virtytin e mosthyerjes së agjërimit të përshkruar nga feja në kohë të caktuara të vitit, për shembull në Kreshmën.

Çokollata më e pasur me vlera ushqyese është ajo e shkrira: përbërësit aktivë janë në fakt në kakao dhe varietetet e çokollatës që përmbajnë më shumë janë më të dobishme, si dhe më të vlefshme. Çokollata e shkrirë përmban të paktën 45% kakao, megjithëse varietetet më të mira variojnë midis 70 dhe 90%, nga e cila rrjedh shija karakteristike dhe e hidhur karakteristike si dhe aroma e thellë. Çokollata e qumështit, nga ana tjetër, përmban deri në 25% kakao, ka një shije të ëmbël, por ofron përfitime inferiore për shëndetin dhe bukurinë. E fundit por jo më pak e rëndësishme, ka rreth 15% më shumë kalori sesa e shkrira.

Nga pikëpamja ushqyese, çokollata përmban disa lloje yndyrash, duke përfshirë acidin oleik, acidin stearik dhe acidin palmitik. Ky i fundit kontribuon në ngritjen e niveleve të kolesterolit, ndërkohë që i pari i redukton ato. Acidi stearik, nga ana tjetër, nuk ka efekt në kolesterolemi: nëse konsumojmë një sasi të moderuar të çokollatës së shkrirë të mirë, ekuilibri në arteriet tona është në thelb i barabartë.

Së fundi, çokollata është e pasur me triptofan, një aminoacid që stimulon prodhimin e serotoninës, hormoni i mirëqenies dhe lumturisë. Kjo është arsyeja pse kur hamë disa copa të vogla të çokollatës na jep kënaqësi intensive dhe humor të mirë. Megjithatë, kakao përmban një sasi të caktuar të kafeinës dhe prandaj mund të krijojë disa vështirësi nëse vuani nga hipertensioni ose pagjumësia, transmeton gazeta shqip. Konsumi i moderuar, nga ana tjetër, mund të nxisë përqendrimin, të stimulojë metabolizmin dhe të sigurojë energji të gatshme për përdorim, e cila është shumë e dobishme, për shembull, kur merreni me sport dhe keni një rënie të forcës. Çokollata e shkrirë është gjithashtu e pasur me fibra, më shumë se dyfishi i variantit të qumështit dhe përmban një sasi rreth pesë herë më të madhe se flavonoidet, me një fuqi të lartë antioksidante dhe për këtë arsye të dobishme për aftësinë e tyre për të luftuar radikalët e lirë.

Për fat të mirë, sidomos nëse nuk duam të rëndojmë linjën tonë, për të shijuar efektet e dobishme të çokollatës nuk është thelbësore ta hamë atë. Janë kryesisht flavonoidet që, në sajë të veprimit të tyre të rëndësishëm anti-moshë, e bëjnë çokollatën të çmuar për bukurinë. Në fakt, ka linja të shumta kozmetike që propozojnë çokollatën si një komponent të detergjenteve të dushit, lapsave të buzëve dhe madje edhe make-up. Antioksidantët në të vërtetë kanë fuqinë për ta mbajtur lëkurën të butë dhe elastike, ndërsa konsistenca e çokollatës, e pasur me mikrogranule, e bën atë një përbërës të dobishëm si një shtresë e hollë dhe zbutëse.

Falë lipideve, me të cilat është e pasur, e bëjnë atë një aleat të mirë të hidratimit dhe ushqimit të epidermës së gjithë trupit, kështu që masazhet me bazë çokollate janë shumë të çmuara: ata e lënë lëkurën shumë të butë dhe japin një moment ekstaze falë aromës intensive të dhënë gjatë trajtimit, e cila vazhdon në lëkurë për njëfarë kohe. Masazhi ka një efekt hollues për shkak të kafeinës që përmban kakaoja: kafeina në fakt është e njohur për vlerat e forta dhe është e dobishme për luftimin e celulitit. Por nuk mbaron këtu: çokollata është gjithashtu e dobishme për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimi UV: nuk zëvendëson kremin solar, por ajo mund të jetë një ndihmë e vlefshme në parandalimin e djegies nga dielli dhe veçanërisht plakjen.

Ushqimi i Zotave mund të përdoret gjithashtu për të përgatitur produkte të thjeshta kozmetike në shtëpi. Për shembull, për të marrë një maskë aromatike ushqyese, mjafton të shkrini 50 gramë çokollatë të shkrirë, shtoni një lugë gjelle vaj ulliri, një lugë mjaltë dhe, nëse është e nevojshme, një pikë qumësht dhe aplikojeni në lëkurë sapo të jetë përzierja e ngrohtë. Lëreni në fytyrë për një çerek ore dhe pastaj shpëlajeni. Sasia e njëjtë e çokollatës së shkrirë me shtimin e një luge sheqeri ose kripe mund të përdoret për një scrub të ëmbël, ndërsa duke shtuar një çokollatë të vogël në gjalpin tonë të kakaos do të rrisë efektet e saj mbrojtëse në buzë.