16:00 / E Diele, 14 Prill 2024 / AR

Del në ankand fustani i modeles së famshme

Një kopje pothuajse identike e fustanit të diskutueshëm të Kate Moss e veshur në një festë të vitit 1993, do të dalë në ankand.

Kerry Taylor Auctions njoftoi së fundmi se fustani i bërë nga Liza Bruce, e cila dizajnoi fustanin e Moss- do të jetë pjesë e ankandit të saj të modës Vintage “Antique Costume & Textiles” më 16 prill. Shtëpia e ankandeve me bazë në Londër pret që kopja të shitet për 250 deri në 380 dollarë.

Origjinali u nxor nga koleksioni i pranverës 1994 i Bruce dhe u vesh nga Moss në  “Look of the Year” organizuar nga Elite Model Management në Londër. Ansambli i guximshëm vazhdoi të bëhej një nga veshjet më ikonike në historinë e modës, duke frymëzuar shumë më tepër – duke përfshirë fustanin e argjendtë të tejdukshëm të vajzës së saj Lila në Fashion Awards 2023.

Ankandi i Kerry Taylor do të përfshijë gjithashtu bluzën aktuale të Moss të veshur në kopertinën e qershorit 2004 të Magazine i-D dhe një përzierje të pjesëve vintage nga Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Vivienne Westwood dhe Gianni Versace.