00:04 / E Mërkurë, 11 Shtator 2019

Dënohet me 20 muaj burg, pasi ia shqeu hixhabin dhe i kapi për flokë dy gra muslimane

Një 21 vjeçare  asistente e kujdesit shëndetësor në Angli, është dënuar me 20 muaj burg pasi sulmoi dy

Ellie Burns u akuzua për sulm racist, përderisa një gruaje i shqeu hixhabin dhe një tjetër e shtyu për tokë rrugëve të Yorkshire, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

Racist thug Ellie Burns has finally been jailed after avoiding prison for attacks on police

Një asistent i kujdesit është burgosur për 20 muaj për grushtimin e një gruaje muslimane në një rrugë në Yorkshire dhe tërheqjen e hixhabit të saj.

Burns sulmoi këto dy gra muslimane pasi që të njëjtat u ankuan se ajo po këndonte raciste.

E akuzuara sulmoi gjithashtu një oficer policie të thirrur në vendngjarje.

Burns pulled a hijab from a woman who asked her to stop singing racist songs in Bradford

Nga ana e tij oficeri Bridge tha se sulmi racist kishte një ndikim të madh tek viktimat, të cilat mbetën të shqetësuara thellësisht.

Sulmi në fjalë ndodhi vetëm 25 ditë pasi Burns kreu një dënim tjetër për sulme të nxitura ndaj personave tjerë. /Indeksonline/