14:36 / E Hënë, 03 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Deputetëve u shpërndahet programi qeverisës

Administrata e Kuvendit të Kosovës ka shpërndarë për gjithë deputetët programin qeverisës.

Ndryshe, Kurti para deputetëve, ka paraqitur kabinetin e tij qeveritar me 15 ministri.

Zëvendëskryeministër i parë – Avdullah Hoti

Zëvendëskryeministër i dytë – Haki Abazi

Ministria e Jashtme – Glauk Konjufca

Ministria e Integrimeve Evropiane – Blerim Reka

Ministria e Drejtësisë – Albulena Haxhiu

Ministria e Arsimit – Hykmete Bajrami

Ministria e Financave – Besnik Bislimi

Ministria e Brendshme – Agim Veliu

Ministria e Ekonomisë – Rozeta Hajdari

Ministria e Mbrojtjes – Anton Quni

Ministria e Infrastrukturës – Lumir Abdixhiku

Ministria e Shëndetësisë – Arben Vitia

Ministria e Bujqësisë – Besian Mustafa

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – Vlora Dumoshi

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – Emilija Rexhepi

Ministria për Kthimin – Dalibor Jevtiq

Ministria për Zhvillim Rajonal – Ivan Millojeviq

Pas prezantimit të kabinetit, në Kuvend ka nisur debati midis deputetëve të të gjitha partive politike para votimit.