15:08 / E Mërkurë, 22 Janar 2020

Detaje të reja se si ka ndodhur vrasja e Erionit, në Itali

Zhvillime të reja shfaqen mbi vrasjen e Erion Morinës, 20- vjeçarit nga Drenoci i Malishevës, kufoma e të cilit u gjet në kanalin e Bergamos në Itali. Në lidhje me këtë rast, është arrestuar, kushëriri i tij, Musli Morina, edhe ai 20-vjeçar, që sipas hetuesisë italiane, është i dyshuari kryesor.

I dyshuari për vrasje ka folur para hetuesisë, ndërsa ka rrëfyer gjithë ngjarjen. Ai ka thënë se e kishte goditur Erionin me një gotë dhe më pas do ta hidhte akoma të gjallë atë në ujë, i cili edhe do ta gjente vdekjen duke u mbytur. E gjithë kjo ndodhi pas një zënke para se ata kishin marrë kokainë, transmeton IndeksOnline.

Kjo është deklarata e të dyshuarit për vrasje në polici:

Të dy shkuan në një bar së bashku jo larg vendit të vrasjes. Këtu ata do të fillojnë të luftojnë për një kredi prej 50 ose 100 euro që viktima i kishte bërë kushëririt të tij dhe të cilën ai do ta kërkonte përsëri. Arsyet dhe shifra e saktë janë ende të paqarta, të cilat policia ende po heton. Ajo që duket qartë është dinamika e vrasjes e rikonstruktuar falë kamerave të vëzhgimit të videove. Musliu, vrasësi, mori një gotë nga bar, ku ishte me Erionin dhe e përdori për ta goditur në kokë, duke i shkaktuar kushëririt të tij plagë të thella që e bën të humbiste shumë gjak.

Duke e besuar atë të vdekur, ai tërhoqi trupin e tij për 30 metra dhe e hodhi në Naviglio. Në realitet, Erioni kishte humbur vetëm vetëdijen dhe ajo që ishte fatale për të ishte zhytja në ujë që e bëri atë të vdiste i mbytur. Kjo u konstatua nga në një analizë fillestare, e cila do të konfirmohet ose mohohet nga autopsia e planifikuar për të mërkurën 22 janar 2020.

Kur u mor në pyetje nga gjykatësi, Musliu shpjegoi se kishte filluar të kishte një mosmarrëveshje në bar me kushëririn e tij dhe se diskutimi kishte vazhduar edhe një herë. “Ne të dy morëm kokainë, atëherë unë e godita atë dhe u tërhoq në panik”, tha ai. Ndërkohë, siç përcaktohet nga prokuroria i cila e vërtetoi arrestimin e tij, ai do të mbetet në burg.

Në Itali shkruajnë se si Erioni dhe kushëriri i tij, Musliu kanë banuar afër njëri-tjetrit, konkretisht në katin e tretë të ndërtesës në adresën “Papa Giovanni XXIII”, pikërisht përballë zonës ku është gjendur trupi i pajetë i 20- vjeçarit./Indeksonline/

Mos i humb