21:22 / E Mërkurë, 16 Maj 2018

Dieta me fibra të larta mbrojnë njerëzit kundër gripit dhe ftohjes

Një dietë e lartë me fibra mund të mbrojë kundër gripit duke rritur sistemin imunitar, ka gjetur një studim.

Hulumtuesit thonë se konsumimi më i madh me lëndë ushqyese, që gjenden në oriz, kafe dhe mjedra mund të rris sistemin imunitar.

Përfitimet të tjera të një diete me fibra të larta reduktojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, por hulumtuesit tani shpresojnë se kjo mund të ndihmojë në luftimin e gripit.

Influenca është një nga infeksionet më të zakonshme virale në botë, duke ndikuar deri në 20 për qind të popullsisë së botës çdo vit.

Nivelet e larta të fibrave distike reduktojnë efektet e astmës dhe alergjive në mushkëri, ndërsa gjithashtu e bëjnë trupi më rezistent ndaj viruseve, thonë shkencëtarët në Universitetin Monash të Australisë./Indeksonline/