19:04 / E Diele, 15 Prill 2018

Dieta mesdhetare a�� humbni peshA�, ruani zemrA�n dhe trurin nga plakja

Kur vjen puna te dietat janA� tA� shumA�llojta deri te absurde.

Duke nisur nga ajo qA� njihet si a�?dieta me ushqim fA�mijA�sha�?, me a�?smoothiea�? e deri te ato qA� njerA�zit edhe nuk besojnA� se iu pA�rshtaten trupit tA� tyre.

Por pjesA� e konsiderueshme hulumtimesh sugjerojnA� njA� plan qA� fokusohet nA� perime, proteina dhe yndyrA�ra tA� shA�ndetshme qA� sjellin tA� mira, si humbja e peshA�s, deri te mbajtja e mprehtA� e mendjes dhe mbrojtja e zemrA�s.

Ajo njihet me shumA� emra, por qA� mA� i zakonshmi A�shtA� a�?Dieta mesdhetarea�?.

NA� pA�rbA�rje tA� kA�saj diete janA� perimet, frutat, farat, patatet, mishi i peshkut, jogurti, djathi dhe vaji i ullirit, si pA�rbA�rA�sit primar.

Kjo dietA� njihet pA�r tA� mirat e mA�dha qA� i sjell trupit tA� njeriut, pra, rA�nien e peshA�s trupore si dhe ruan zemrA�n dhe trurin nga plakja.