13:48 / E Hënë, 16 Prill 2018

Dieta mesdhetare nuk ndikon vetA�m pA�r zemA�r, por edhe nA� mA�lA�i

NjA� dietA� mesdhetare nuk A�shtA� e mirA� vetA�m pA�r zemrA�n- ajo gjithashtu kontribuon nA� shA�ndetin e mA�lA�isA�, sugjeron njA� studim.

Miratimi i dietA�s, i ngarkuar me fruta tA� ndryshme dhe ato vegjetariane, kokrra, vaj ulliri dhe peshk, ul rrezikun e hospitalizimit tA� pacientA�ve qA� vuajnA� nga mA�lA�ia.

Gjendja vdekjeprurA�se nga kjo sA�mundje e mA�lA�isA� tA� shkaktuar nga dA�mtimet afatgjate, vret miliona njerA�z nA� botA� A�do vit, tregojnA� shifrat.

KA�rkimi i ri nga Universiteti i Commonwealthit tA� Virxhinias, sugjeron qA� pas njA� diete mesdhetare mund tA� nxisin rezultatin e pacientA�ve me cirrozA�./Indeksonline/