07:19 / E Hënë, 27 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Dietë për të cilën betohen nutricionistët!

Me këtë dietë do të arrini efektin maksimal.

Dietat e shpejta nuk janë zgjidhje kur dëshironi të eliminoni tepricën e kilogramëve. Dietat mund të jenë goxha më të komplikuara, varen nga gjendja shëndetësore e personit, si edhe nga shprehitë dhe orari i aktiviteteve ditore.

Mbajtja e peshës së shëndetshme trupore është bazë e jetës së shëndetshme dhe recetë për shmangien e sëmundjeve të ndryshme.

Nuk duhet të shkohet në skajshmëri dhe të kërkohet e pamundshmja. Gjithmonë bëhuni realë. Megjithatë, me këtë dietë do të arrini efektin maksimal, transmeton Telegrafi.
Ndiqni udhëzimet dhe me këtë shembull bëni menynë e ngjashme për një muaj:
Kafjalli: Bukë integrale apo bukë nga mielli i kokrrave të mbira; djathë i freskët jo i yndyrshëm; kos apo jogurt probiotik bashkë me farat e bluara të lirit; domate të freskëta ose tranguj.

Zëmra e parë (racioni midis kafjallit dhe drekës): dredhëza, djathë i freskët bademi.
Dreka: supë perimesh, oriz integral, troftë e përgatitur në furrë në qese për pjekje bashkë me fletë majdanozi apo selinoje, hudhër e grirë, rozmarinë dhe disa feta limoni.

Zëmra e dytë: (racioni midis drekës dhe darkës): çokollatë e zezë me 70% kakao apo galetë orizi me limonadë pa sheqer/e ëmbëlsuar me stevia.
Darka: bukë integrale apo bukë nga mielli i kokrrave të mbira; mish i bardhë pule (i zier, i pjekur pa vaj apo në skarë); sallatë të stinës (sallatë shope, iceberg/sallatë e gjelbër) me vaj ulliri; çaj bimor pa sheqer/i ëmbëlsuar me stevia.