12:31 / E Martë, 27 Shkurt 2018 / indeksADMonline

Disa këshilla si të mbani vetën “të lidhur” për palestër

Vendosja e qëllimeve, planifikimi përpara dhe synimi i madh janë tre nga 10 motivet kryesore që mund të ju nxisin ose të ju bëjnë të hiqni dorë nga regjimi i ushtrimeve.

Disa trajner kanë zbuluar hapat që mund të ndihmojnë njerëzit që iu ka rënë motivi për t’u rikthyer në stërvitje.

Prezantuesja Anna Richardson  është e kënaqur me atë çfarë edhe sugjerojnë trajnerët, se ecja mund të djegë po aq kalori sa edhe vrapimi, shkruan Indeksonline.

Sipas saj, janë disa hapa të cilat duhet t’i ndiqni për të pasur ushtrime efektive:

1.Të keni një plan të qartë

2.Të keni një qëllim të lartë

3.Thirrni miqtë

Anna thotë se ata që edhe “shkelin” regjimin e rregullt, kanë nevoje shtesë të ndjenjë dhe të ndajnë palestrën me dikë.

Sipas studimeve, ushtrimet me një mik apo partner do të bëj që plani i stërvitjeve të zgjas më shumë.

4.Ushqehuni mirë

5.Bashkohuni në grupe që bëjnë sporte të ndryshme.

6.Shko në shoping.

7.Para ushtrimeve, bëni ngrohje./Indeksonline/