13:15 / E Mërkurë, 04 Dhjetor 2019 / indeksADMonline

Dobitë shëndetësore të farave të lirit

Liri është një ushqim shumë mjekësor. Këtu janë arsyet pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj.

Farat e lirit janë një antioksidues i shkëlqyeshëm që riparon imazhin hormonal, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin, ka një efekt pozitiv në diabetin, lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen që shoqërohet me artrit, osteoporozë dhe migrenë.

Ato janë një burim i pasur i tiaminës, riboflavinës, piridoksinës, acidit folik, acidit pantothenik dhe niacinës. Ato gjithashtu përmbajnë shumë minerale – magnez, mangan, fosfor, selen, hekur, kalcium dhe zink, transmeton KosovaPress.

Liri është i pasur me acide yndyrore omega-3, kështu që mund të përfshihet në super ushqime.