13:00 / E Premte, 01 Mars 2024 / S Z

Dodik: Populli serb do të jetë gjithmonë në anën e rusëve, edhe nëse Rusia bën diçka të gabuar

Presidenti i entitetit Republika Srpska Milorad Dodik tha se populli serb do të jetë gjithmonë në anën e rusëve, edhe nëse Rusia bën diçka të gabuar.

Në një intervistë me drejtorin e përgjithshëm të agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, Andrei Kondrashov, Dodik tha se serbët do të qëndrojnë në krah të Rusisë, pavarësisht nga ngjarjet apo qëndrimi i Perëndimit.

“Sido që të ndodhë, serbët do të jenë në anën e rusëve. Kjo i çmend ata (Perëndimin), prandaj ata mendojnë se serbët duhet të ndëshkohen. Rusia mund të bëjë një gabim, të bëjë diçka të gabuar, por serbët do të jenë në ana e saj e huaj”, tha Dodik, i cili është nën sanksionet e SHBA dhe Britanisë së Madhe.

Presidenti i njërit prej dy entiteteve të Bosnjë-Hercegovinës, i cili u takua me presidentin rus Vladimir Putin më 21 shkurt për herë të katërt që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, tha se ishte një “nder”.

“Ai (Putini) na mbështet gjithmonë, sepse është miqësi, sepse janë marrëdhënie të mira, mirëkuptim mes njerëzve, mes liderëve, shtetit dhe popullit. Sot disa po bëjnë pyetjen e çmimit (të kësaj miqësie). Aty është presioni që vjen nga Perëndimi, i cili po përpiqet të kthejë gjithçka kundër Rusisë. Ne nuk e bëjmë këtë”, tha Dodik.

Ai vlerësoi se Putini me ardhjen në pushtet parandaloi shpërbërjen e Rusisë, duke shtuar se Putin është “një burrë shteti, një president i vërtetë, një njeri që e do vendin dhe popullin e tij”.

Kryetari i entitetit boshnjak tha se popullin serb dhe rus i bashkon besimi ortodoks, respektimi i parimeve të njëjta politike, dashuria për atdheun, patriotizmi dhe etja për liri.

Dodik tha se vendet perëndimore po përpiqen t’i imponojnë serbët pikëpamjet e tyre, si dhe t’i “dënojnë” me sanksione, por se Perëndimi nuk do të mund të ndryshojë qëndrimin e serbëve ndaj rusëve.

“Unë jam krenar për Republikën Srpska, për serbët në përgjithësi, për mënyrën se si ata po reagojnë ndaj kësaj. Dhe besoj se nuk ka asnjë mënyrë në të cilën Perëndimi mund, me ndonjë detyrim të drejtpërdrejtë ose ndryshe, të ndryshojë mendimin e Serbët në lidhje me rusët”, tha Dodik.

Dodik tha se gjiganti rus i gazit Gazprom dhe Republika Srpska arritën të ruajnë bashkëpunimin në furnizimin me gaz dhe do të vazhdojnë të punojnë për rritjen e tij.