23:17 / E Diele, 20 Janar 2019 / indeksADMonline

Dramë në aeroport: Aeroplani në minus 20 gradë me derë të hapur

Udhëtarët e United Airlines të linjës Nju Jork-Hong Kong mbetën për 15 orë të paplanifikuara në borë dhe akullin e një aeroporti ushtarak në Kanada.

Për ta bërë situatën më dramatike, dyert e avionit ishin të hapura kur temperatura e jashtme ishte minus 20 gradë Celsius.

E gjithë drama erdhi kur, pas tre orë e gjysmë, aeroplani duhej të zbriste në një aeroport në Newfoundland, jo larg nga bregu jugperëndimor i Grenlandës. Arsyeja ishte sëmundja e një pasagjeri.

Vendimi i parë ishte që të kthehej “Boing 777” në Nju Jork, por pilotët ndryshuan mendjet për ndonjë arsye dhe aeroplani me 260 pasagjerë u kthye në Kanada.

“Ne u ulëm rreth orës 21.30 të kohës lokale. Udhëtarët e sëmurë menjëherë u morën dhe u dërguan në spital, por më pas pati një problem me derën “, tha njëri nga udhëtarët Chris Lie për Independent.

“Pas disa orësh na thanë se kishte një problem. Mekanikët ishin të ftuar, por shpejt u bë e qartë se nuk do të mbetet asgjë për riparim. Pilotët pastaj u kthyen në planin B – duke pritur një avion rezervë që do të na çonte në Nju Jork ose në Hong Kong”, shton Lie.

Ai tregon se hapësira e udhëtarëve ishte ngrohur dhe se ata nuk e kishin problem derën e hapur, me përjashtim të stjuardesës, e cila qëndroi te dera për arsye sigurie.

Pas 12 orësh, udhëtarët u furnizuan me ushqime dhe pije.

“Përvoja më e keqe në jetë! Ne ishim të bllokuar për 12 orë, “shkroi në Twitter, Rose Kazan, njëra nga udhëtarët.

Ndryshe, kompania “United Airlines” shpjegoi se aeroplani duhej të mbërrinte në Kanada për shkak të një prishje mekanike.