75 Mall Live Search
09:31 / E Diele, 17 Shtator 2023 / Gj. Sh

Dronët e Ukrainës godasin Krimenë, Moskën, depon e naftës, thotë Rusia

Rusia tha se pengoi një sulm të koordinuar ukrainas në Krime në orët e hershme të mëngjesit të së dielës ndërsa dronët synuan gjithashtu Moskën, duke ndërprerë trafikun ajror në kryeqytet dhe shkaktuan një zjarr në një depo nafte në jugperëndim të vendit.

Ukraina ditët e fundit ka nisur një seri sulmesh ndaj objektivave ushtarake ruse në Krimenë e pushtuar dhe objekteve të Flotës së Detit të Zi të Marinës ruse, duke kërkuar të minojë përpjekjet luftarake të Moskës në rajonin kritik.

Sulmet thellë brenda Rusisë, larg vijave të frontit, janë shtuar gjithashtu, me kryebashkiakun e Moskës duke thënë se të paktën dy drone u rrëzuan në rajonin e kryeqytetit herët të dielën.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet e së dielës dhe nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Kievi,.