18:12 / E Premte, 29 Maj 2020

Dua Lipa kërkon drejtësi për vrasjen e afro-amerikanit

Bota është tronditur nga ngjarja që ndodhi në Amerikë pak ditë më parë, kur një polic vrau  afro-amerikanin, George Floyd.

Ngjarja  e rëndë ndodhi në Minneapolis dhe u konsiderua si një akt terrorist që shkaktoj reagime të shumta, shkruan Indeksonline.

Një reagim nuk ka munguar as nga këngëtarja shqiptare, Dua Lipa e cila përmes një postimi në Instagram tha se nuk duhet të tolerojnë më gjenerata të amerikanëve me ngjyrë dhe njerëz me ngjyrë të rriten nga frika e atyre që duhet t’i mbrojnë.

Më poshtë postimi i saj i plotë:

“Edhe sa jetë duhet të humbasim? Me siguri kjo duhet të jetë tema kryesore kur të gjithë përballemi me brutalitetin e policisë që është kapur në një video të parë nga të gjithë. Me siguri kjo është kur themi STOP, ne nuk do të tolerojmë më gjenerata të amerikanëve me ngjyrë dhe njerëz me ngjyrë të rriten nga frika e atyre që duhet t’i mbrojnë. Kur një njeri i paarmatosur dhe i prangosur vritet nga policia gjatë ditës, ndërsa kërkonte jetën e tij, ata që janë në autoritet duhet të dinë se zemërimi ynë nuk njeh kufij. Kërkojmë drejtësi. Ka shumë mënyra për ta bërë zërin tuaj të dëgjohet. Nënshkruani peticionin, merrni në telefon, bisedoni me familjen, miqtë dhe fëmijët. Nëse jeni pronar i një biznesi, bëni një deklaratë mbështetëse publike për klientët, miqtë dhe bashkëpuntorët tuaj me ngjyrë. Mund të jemi ndryshimi. Ne duhet ta fillojmë bisedën në qarqet tona. Kjo është dhimbëse. Duhet të ndalet”.

View this post on Instagram

RIP George Floyd How many more lives do we have to lose? Surely this has to be the tipping point when we ALL face up to the police brutality that has been captured on video for everyone to see. Surely this is when we say STOP, we will not tolerate any more generations of black Americans and people of color growing up in fear of those who should protect them. When an unarmed and handcuffed man is murdered by the police in broad daylight while begging for his life, those in authority need to know that our outrage knows no bounds. We demand justice. There are many ways to make your voice heard. Sign the petition, get on the phone, talk to your family, friends and kids. If you are a business owner, make a public statement of support to your black clients, friends and co-workers. We can be the change. We have to start the conversation in our own circles. This is sickening. It’s got to stop. #JusticeForGeorgeFloyd #GeorgeFloyd #blacklivesmatter

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on