10:02 / E Shtunë, 04 Korrik 2020 / indeksADMonline

Dua Lipa në revistën e famshme: Në Kosovë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja

Artistja shqiptare Dua Lipa, së fundi është bërë pjesë e revistës “ELLE”.

24 vjeçarja ka dhënë një intervistë për revistën, ku ka folur për shumë gjëra në mesin e tyre edhe për shpërnguljen nga Kosova në Angli.

Dua Lipa me preardhje nga Prishtina, u rrit në Londër, vajza e prindërve kosovarë-shqiptarë që ishin larguar nga Kosova për të lëvizur atje gjatë luftërave ballkanike të fillim-viteve 1990, shkruan ELLE.

“Babai im ishte duke studiuar të ishte dentist dhe mamaja ime po studionte juridikun”, thotë ajo për jetën e paraluftës së prindërve të saj. “Me të mbërritur në Londër, ata punuan në bare dhe restorante ndërsa ndiqnin universitetin”.

Kur Lipa ishte 11 vjeçe, familja u kthye në Kosovë. “Kur zhvendoseni nga një vend në tjetrin, ju jeni gjithmonë vajza e re, duke provuar të bëni miq në pika të ndryshme të jetës tuaj”, thotë ajo. “Mund të jetë e vështirë, por bëra miq të shkëlqyeshëm në të dyja vendet”. Shokët kosovarë të Duas i treguan asaj se ishin fansa të hip-hop grupit Wu-Tang lan: “Unë pashë Metod Man dhe Redman në moshën 13 vjeçare”, kujton ajo. “Të gjitha vajzat në shkollën time me të vërtetë donin të shkonin, kështu që unë isha si: “OK, le të shkojmë!”

Dua kur ishte 15 vjeçare bindi prindërit e saj që ta linin të kthehej në Londër për të jetuar me një mike e familjes. “Unë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja në Kosovë. Ndoshta gjërat do të kishin qenë të ndryshme nëse shërbimet e transmetimit do të ishin aq të spikatura sa tani, por, për mua, Londra ishte gjithmonë një shtëpi, dhe unë e gjeta bazën time shumë shpejt”.

Këngëtarja e famshme dhe babai i saj Dukagjin, i cili është pjesë e grupit kosovar Oda, tani organizojnë një festival vjetor muzikor, të quajtur Sunny Hill, në Prishtinë. “Të dy vendet janë pjesë e imja, dihem sikur trashëgimia ime e dyfishtë, të qenit nga dy vende njëherësh, me të gjitha ato gjëra që shkelin në tjetrën, është ajo që më bën mua, veten time”, thotë Dua.

Rikujtojmë që gjatë kohës së pandemisë Dua publikoj albumin “Future Nostalgia”, ndërsa ka paralajmëruar një tjetër projekt muzikor me 10 korrik.