19:08 / E Premte, 24 Nëntor 2017 / indeksADMonline

E pabesueshme, por prania e kësaj bime në dhomën e gjumit ndërpret gërhitjen

Të gërhiturit është një problem i rastisur shpesh. Të gjithë nga ju njihni të paktën një njeri nga familja apo nga rrethi familjar që gërhet. Fatkeqësisht gërhitja shihet më shumë tek burrat se tek gratë.

Nuk ka asgjë më të tmerrshme sesa kur partneri në gjumin më të thellë dhe më të ëmbël ju zgjon me gërhitje.

Fatmirësisht shkencëtarët konstatojnë që me vendosjen e thjeshtë të bimës së caktuar në dhomën e gjumit mund të pengohet gërhitja.

Gjykuar sipas hulumtimit të tyre, bima e ananasit, mund të jetë zgjidhje për gjumin e tmerrshëm. Ekspertët e NASA-s theksojnë që kjo bimë prodhon më shumë oksigjen dhe përmirëson cilësinë e ajrit gjatë natës – dhe në atë mënyrë ndihmon gjumin e mirë, të qetë dhe cilësor.