17:27 / E Martë, 21 Janar 2020

E sëmura me kancer, mbyt vajzën e saj 9 vjeçare dhe më pas tenton të vetëvritet

Një nënë me kancer terminal mbyti vajzën e saj nëntë vjeçare, më pas u hodh nga një dritare e katit të tetë në Rusi pasi ‘kishte një avari mendore’.

Maria Russkikh, 29 vjeç, i mbijetoi rënies në qytetin e Novosibirsk, Siberia jugperëndimore dhe ndodhet në spital, transmeton IndeksOnline.

Ajo u gjet e shtrirë në dëborë dhe rënkonte në dhimbje, e cila u pa nga banorët e bllokut të saj të apartamenteve të cilët thirrën shërbimet urgjente.


Një banor u tha mediave lokale: ‘Gruaja ishte thuajse lakuriq. Këmbët dhe duart e saj ishin të mbuluara me gjak, megjithëse nuk kishte plagë në trupin e saj.

“E pyeta se çfarë ndodhi, por ajo nuk u përgjigj”.

“Ajo vetëm po thoshte,” “Më ndihmo, nuk mund t’i ndjej këmbët dhe krahët” “.

Një ekuipazh e mori gruan në një ambulancë ndërsa policët hynë në banesën e saj për të zbuluar vajzën e saj, nëntë vjeç, të shtrirë e gjakosur.

Ekzaminimi mjekoligjor tregoi se fëmija ishte goditur në kokë me një objekt të rëndë përpara se të vritej.

Gjaku i gjetur në trupin Russkikh i përkiste vajzës së saj, thanë hetuesit.

Gruaja, e cila ka kancer terminal, la një shënim vdekjeje në apartament.

Sipas një burimi, shënimi thoshte: ‘Unë nuk mund të jetoj më me këto dhimbje koke të padurueshme. Më fal.’

Në fund të letrës së saj Russkikh shkruajti se ‘ajo e do shumë vajzën e saj’, raportoi burimi.

Nëna tani po kurohet për fraktura të shumta që kishte marrë për shkak të rënies. Mjekët thonë se gjendja e saj është e rëndë, por e qëndrueshme.

Një deklaratë e Komitetit Vendor të Hetimit thoshte: ‘Sipas hetimit, më 16 janar, gruaja e mbyti vajzën e saj nëntë vjeçare për vdekje.

Pas kësaj ajo bëri një përpjekje për të bërë vetëvrasje dhe u shtrua në spital me plagë të shumta./Indeksonline