08:30 / E Martë, 25 Shkurt 2020

E veja e Kobe Bryant padit firmën e helikopterit në të cilin vdiq ylli e basketbollit dhe e bija

E veja e legjendës së basketbollit amerikan Kobe Bryant po hedh në gjyq pronarin e helikopterit që u rrëzua muajin e kaluar, duke vrarë burrin e saj dhe vajzën 13-vjeçare, Gianna.

Bryant, Gianna dhe shtatë të tjerë vdiqën kur helikopteri në të cilin po udhëtonin u rrëzuan nga mjegull më 26 janar, transemton Indeksonline.

Në proces gjyqësor, Vanessa Bryant thotë se piloti ishte i pakujdesshëm për të fluturuar në një mot kaq të dobët.

Island Express Helikopterët dhe piloti, Ara George Zobayan, kishin një “detyrë të përdorin atë shkallë të kujdesit që një pilot zakonisht i kujdesshëm dhe do të përdorte në të njëjtat rrethana ose të ngjashme”, thuhet në kërkesë.

Ajo pretendon se Zobayan i cili vdiq në aksident, nuk i vlerësoi të dhënat e motit para se të dilte.

Padia thotë se piloti nuk e ndërpreu fluturimin përkundër kushteve të papërshtatshme.

Kompania autorizoi fluturimin “me njohuri të plotë se helikopteri po fluturonte në kushte të motit të pasigurt”, thuhet në ankesë.

Island Express Helicopters ka pezulluar operacionet.

Bryant dhe Gianna u kujtuan në një memorial “Celebration of Life” në Staples Center në Los Angeles të hënën.

Beyonce hapi shërbimin me hitin e saj të vitit 2013 ‘XO’, që sipas saj ishte një nga këngët e preferuara të Bryant.

Yjet e basketbollit Michael Jordan, Magic Johnson dhe ish-shoku i skuadrës së Bryant, Shaquille O’Neal ishin në mesin e të pranishmëve.

Staples Center ishte shtëpia e Bryant për pjesën më të madhe të karrierës së tij 20-sezonale me Los Angeles Lakers.

Duke folur në këtë ngjarje, Vanessa tha për burrin e saj: “Ai ishte imi. Ai ishte gjithçka ime”, dhe e quajti vajzën e saj Gianna një “shpirt jashtëzakonisht të ëmbël dhe të butë”./Indeksonline/