17:30 / E Martë, 12 Janar 2021 / A K

Edhe një anëtar tjetër infektohet me koronavirus pas trazirave në Capitol

Një anëtar i tretë i Dhomës së Përfaqësuesve ka rezultuar pozitiv për koronavirus pasi ligjvënësit u detyruan të strehohen së bashku gjatë trazirave të dhunshme në Capitol javën e kaluar, shkruan The Guardian.

Brad Schneider, një Demokrat i Illinois, njoftoi diagnozën e tij në një deklaratë që thirri në mënyrë specifike Republikanët që nuk pranuan të mbanin maska ​​gjatë bllokimit.

“Të mërkurën e kaluar, pasi i shpëtova një turme të dhunshme të nxitur nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara për të sulmuar Kapitolin dhe pushtuesit e tij, unë u detyrova të kaloj disa orë në një vend të sigurt, por të kufizuar me dhjetëra anëtarë të tjerë të Kongresit,” tha Schneider në një deklaratë, transmeton IndeksOnline.

“Disa ligjvënës republikanë në dhomë vendosmërisht refuzuan të mbanin një maskë, siç demonstrohet në video nga Punchboël Neës, edhe kur u kërkuan me mirësjellje nga kolegët e tyre. Sot, tani jam në izolim të rreptë, i shqetësuar se kam rrezikuar shëndetin e gruas time dhe jam zemëruar me egoizmin dhe arrogancën e anti-maskuesve, të cilët vendosin përçmimin dhe mosrespektimin e mirësjelljes përpara shëndetit dhe sigurisë së kolegëve dhe stafit tonë “

Schneider është anëtari i tretë i Dhomës me testin pozitiv që nga e mërkura e kaluar. Bashkë-demokratët Pramila Jayapal dhe Bonnie Watson Coleman gjithashtu kanë njoftuar se ata ishin diagnostikuar me koronavirus, transmeton IndeksOnline.

Schneider tha se fatmirësisht nuk ka  ende ndonjë simptomë dhe po merr kujdes të shkëlqyeshëm mjekësor.

“Veshja e një maske nuk është një deklaratë politike, është udhëzim i shëndetit publik, mirësjellje e zakonshme dhe thjesht ajo që duhet të pritet nga të gjithë njerëzit e mirë,” shtoi Schneider në deklaratë.

“Ne nuk mund t’i tolerojmë anëtarët të vijnë në dysheme ose të mblidhen në sallat e Kongresit pa bërë minimumin për të mbrojtur ata përreth tyre”, tha ai./IndeksOnline/