14:25 / E Hënë, 14 Tetor 2019 / indeksADMonline

Efekti i Brexitit, i bie vlera paundit kundrejt euros dhe dollarit

Për shkak të zvarritjes së procesit të daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian apo siç njihet ndryshe Brexit, i ka rënë edhe vlera monedhës britanike- paundit. Paundi ka rënë 0.65 për qind ndaj dollarit në 1.256 dollarë. Sterlina gjithashtu u rrëzua me 0.5% ndaj euros të hënën.

FTSE 250, e cila u rrit me 3% të premten, hodhi disa nga përfitimet e saj, me shpresën se një marrëveshje e Brexitit mund të finalizohej këtë javë duket se po zbehet, transmeton Indeksonline.

“Pas takimit të së premtes së kaluar për kompanitë e përqendruara në Mbretërinë e Bashkuar, FTSE 250 bëri një hap të madh përpara në fillim të javës së re të tregtimit”, tha Russ Mold, drejtor i investimeve në shitësin e aksioneve AJ Bell.

“Skifterët e mëdhenj midis kapakëve të mesëm në Mbretërinë e Bashkuar përfshijnë Royal Mail-in, duke zbritur 3.5% në 218.1p, një nga kompanitë e përfshira në planet e Partisë Laburiste, që do të kushtonin 196bn £ në total, sipas Konfederatës së Industrisë Britanike.”

Z. Mold shtoi se paundi nuk kishte arritur të mbështeste tubimin e tij – ai ka rënë 0.65 për qind ndaj dollarit në 1.256 dollarë. Sterlina, gjithashtu u rrëzua me 0.5% ndaj euros të hënën, ndërsa ajo është forcuar që nga ajo kohë, është akoma nën nivelin e javës së kaluar.

Sterlina u rrit në një tremujor të lartë kundrejt dollarit të premten pasdite, duke arritur 1.27 dollarë pasi presidenti i Këshillit të BE-së Donald Tusk, tha se ai kishte parë “sinjale premtuese” për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje./Indeksonline/